T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Mrt

Son dönemlerin en çok seyredilen yapımlarından Payitaht Abdülhamid dizisi başrol oyuncuları Bülent İnal ile Bahadır Yenişehirlioğlu enstitümüzü ziyaret ettiler.

Enstitü yönetimimizden çalışmalarımız hakkında bilgi alan konuklarımızla, yürütmekte olduğumuz Hanım Sultanlar ve Padişahlar projemizle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

İlgileri için kendilerine çok teşekkür ederiz.

Mrt

Eğitim-Bir-Sen 3 No’lu Şube Başkanı Sayın Erol Ermiş, Üsküdar İlçe Başkanı Sayın Semih Durmuş ve sendika yönetimi enstitümüzü ziyaret ederek çalışmalarımız hakkında bilgi aldılar.

Kendilerine  nazik ziyaretleri için çok teşekkür ederiz.

Mrt

Ülke ekonomisine katkıları eşsiz olan Sabancı Ailesi’nden Sayın Sevda Sabancı enstitümüzü ziyaret ederek çalışmalarımız hakkında bilgi aldılar. Bölümlerimizi ve enstitü müzemizi gezen Sayın Sabancı’ya nazik ziyaretleri için çok teşekkür ederiz.

Mrt

Ak Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Osman Boyraz enstitümüzü ziyaret ettiler. Yoğun programı arasında zaman ayırarak çalışmalarımız hakkında bilgi alan, kurs sınıflarımızı, atölyelerimizi gezerek öğretmen ve öğrencilerimizle sohbet eden güleryüzlü vekilimize ve beraberindekilere nazik ziyaretleri için çok teşekkür ederiz.

Mrt

15’te 1 Kültür ve sanat söyleşilerimizin konuğu Kültür ve Turizm Bakanlığı Folklor Araştırmacısı Dr. Tuba Kurtuluş, “Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonunda Korunan Sıcak Baskı Tekniğiyle Desenlendirilmiş Osmanlı Kumaşları” konulu sunumuyla bizlerleydi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Ana Bilim Dalı Türk İslam Sanatları yüksek lisans ve doktora programını tamamlayan Sayın Kurtuluş, daha önce Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarı Müdürlüğü ve son olarak İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile yine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonuna ait incelediği 50 kaftanda sıcak baskıların uygulama yöntemlerine ilişkin araştırma sonuçlarını tarihsel gelişim içinde kumaşa baskı tekniklerini, araştırma konusuyla ilgili doğuda ve batıda ulaştığı benzer uygulama örneklerini paylaşan konuğumuz, gelen soruları yanıtlayarak söyleşisini tamamladı.

Çok değerli katkıları için Sayın Dr. Tuba Kurtuluş’a tekrar teşekkür ediyoruz.

Mrt

Kurtuluş Savaşı’nın en zor günlerinde, I. İnönü Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Türk milletinin moral gücünün yükseltilmesi amacıyla yapılan yarışmada 1.olani millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kahraman ordumuza hitaben zafer inancıyla kaleme aldığı İstiklal Marşı, TBMM’de alkışlarla kabul edilmiştir.

Ulusal bağımsızlığımızın sembolü için daha sonra Ersoy: “ O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın!” demiştir.

İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümünde, başta Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyoruz.

Mrt

Ümraniye Halide Edip Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Sınıfı öğrencileri enstitümüz seramik atölyesini ziyaret ettiler. Kendi seçtikleri kalıpla seramik hamuruna baskı yapan minik öğrenciler, yeni bir sanat dalıyla tanışmanın mutluluğuyla, kendi elleriyle çamura şekil vermenin keyfini yaşadılar.

Mrt

Enstitümüz Kültür Kulübü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği olarak bir medeniyetler buluşması örneği olan, seçkin danslarıyla Doğu ve Batı kültürlerini buluşturan Anadolu Ateşi’nin görsel şölenini büyük bir keyifle izlediler. Evrensel bir proje Anadolu Ateşi, uzun yıllardır dünyanın dört bir yanında ayakta alkışlanan performanslarıyla geleneksel halk danslarımızı zaman zaman bale, modern dans ve diğer disiplinlerle harmanlayarak, ülkemizin binlerce yıllık tarih ve kültür mozaiğini bütün dünyaya tanıtmaktadır.

Mrt

Üsküdar Belediyesi tarafından 3.İz Bırakan Kadınlar Zirvesi, Nevmekan Sahil’de düzenlendi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen zirveye İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Kadın Danışma Konseyi Başkanı Esra Albayrak onur konuğu olarak katıldı. Zirvede, Türkiye´nin adını dünyaya duyuran ünlü piyanist Nehir Özzengin, başarılı milli basketbolcu Nevriye Yılmaz, Cumhuriyet tarihinde yüzmede ilk kadın Avrupa Şampiyonu unvanını kazanan engelli yüzücü Sümeyye Boyacı, sanat ve teknoloji arasında kurduğu ilişkiyle tasarıma farklı bir boyut kazandıran dünyaca ünlü uzay tasarımcısı Ayşe Ören, ödüllü filmleriyle dikkatleri üzerine çeken Samah Safi Bayazid, başarı hikâyelerini katılımcılarla paylaştı.

 

Katılımcılar arasında TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un değerli eşi hukukçu Sabriye Şentop, İstanbul 1. Bölge Milletvekili  Belma Satır, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın eşi Hatice Nur Yerlikaya, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve değerli eşi Serpil Demiryürek, Togemder Başkanı Saadet Gülbaran, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören’in eşi Revna Demirören ve kızı Yelda Demirören, Kalyoncu Grup şirketleri sahibi Cemal Kalyoncu’nun değerli eşi Reyhan Kalyoncu, Demet Sabancı Çetindoğan, Prof. Dr. Hülya Tezcan, Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil gibi birbirinden değerli isimler yer aldı.

Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü olarak yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştığımız, uzun süren araştırma, tasarım aşamalarından sonra başlanan üretiminde, kitre bebeklerin üretimi, saç ve makyajlarından, dönem kıyafetlerine, aksesuarlarına, başlıklarından, ayakkabılarına kadar El Sanatları, Giyim Üretim, Nakış, Kuyumculuk atölyelerimizde büyük bir özenle ve emekle tamamladığımız, toplamda Osmanlı hanedanından 36 padişah ve 30 valide sultandan oluşan kitre bebek koleksiyonumuz Üsküdar Hanım Sultanlar Müzesi’nde sergilenecek. Geçmişten geleceğe kalıcı bir iz bırakacak olan bu eşsiz kültür hazinesinin yeni nesillerle buluşacak olmasının gururunu ve kıvancını yaşatan bütün çalışanlarımızın ellerine emeklerine sağlık.

Mrt

28 Şubat Sivil Savunma günü ve 1-7 Mart Deprem Tahliye Haftası nedeniyle okulumuzda yapılan tatbikatta ilk sirenle çök-tutun-kapan yapılmış; ikinci sirenle hızlıca bina tahliyesine geçilmiştir. Ayrıca haftanın önemine istinaden giriş kat salonda video gösterimi izlenmiştir.

Mrt

Olgunlaşma Enstitüsü Vizyon Çalışmaları Danışma Kurulu Çalıştayı ülkemizdeki tüm Olgunlaşma Enstitüleri Müdürlerinin katılımıyla Mardin’nde yapıldı. Millî Eğitim Bakanımız  Sayın Ziya Selçuk’un değerli eşleri Rana Selçuk Hanımefendi, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Sayın Hümeyra Şahin Hanımefendi, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Sayın Ahmet Vefa Güler, Prof. Dr. Sayın Hülya Tezcan, Sayın Serap Ekizler Sönmez, Dokuma Sanatçımız Sayın Fırat Neziroğlu ile Mardin ili protokolünün katıldığı çalıştay üç gün devam etti.

Şbt

İstanbul Aydın Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünden Profesör Dr. Recep Karadağ enstitümüzü ziyaret ederek çalışmalarımız hakkında bilgi aldılar. Sayın Karadağ’a nazik ziyaretleri için teşekkür ederiz.

Prof. Dr. Recep Karadağ from İstanbul Aydın University, Faculty of Fine Arts has visited our institute recently, we appreciate his kind visit.

Şbt

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Sayın Murat Salim TOKAÇ ve Daire Başkanı Sayın Levent AYDIN enstitümüzü ziyaret ederek çalışmalarımız hakkında bilgi aldılar. Nazik ziyaretlerinden ötürü kendilerine teşekkür ederiz.

OUR GUESTS FROM THE MINISTRY of CULTURE  AND TOURISM

The General Director of Ministry of Culture and Tourism, Department of Fine Arts, Mr. Murat Salim TOKAÇ and head of department, Mr. Levent AYDIN visited our institute. We appreciate their kind visit.

Şbt

Heritage İstanbul Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansı ülkemizin tarih ve sanat varlığının korunması, saklanması ve geleceğe aktarılmasına yönelik çalışan kurum ve kuruluşlar ile sektörle ilgili tedarikçilerin bir araya getirilmesini sağlamak üzere 11-13 Nisan 2019 tarihlerinde Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center’da organize edilecek.

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü olarak, bu alandaki eksikliğin farkedilmediyle açılan nitelikli eğitimlerden sonra, taşınabilir kültür varlıklarımızın korunması, onarımı ve gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılabilmesi amacıyla okulumuzda, MEB bünyesinde bir ilk olma özelliği taşıyan "Restorasyon Konservasyon Laboratuvarı" kuruldu.

Taşınabilir tarihi eserleriniz için restorasyon ve konservasyon hizmeti alabileceğiniz enstitümüzde, deneyimli uzmanlarımız tarafından  verilen etkili eğitimlerin yanı sıra, tüm kamu kurumlarına bünyelerindeki taşınabilir kültür varlıklarına ait tekstil ve kâğıt eserlerin korunup saklanması için ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Sizleri 11-13 Nisan 2019 tarihlerinde Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center’da düzenlenecek Heritage İstanbul fuarında, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü standını ziyaret etmeye davet ediyoruz.

 

 

Şbt

Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Çini kursunda öğrencilerimiz bu değerli sanatımızın desen tasarımı ve uygulamalarını öğrenerek çalışmalarına hızla devam ediyorlar.