T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Ara

Sosyal sorumluluk projelerimizden olan “El Emeğine Destek” ile kursiyerlerimizin ürünlerinin daimi olarak satış ofisinde pazarlanması için düzenlemeler yaptık. Giyim, el nakışı, keçe, kuyumculuk, saraciye, seramik, iğne oyası ve  resim kurslarımıza devam eden kursiyerlerimizin özenle hazırladığı birbirinden değerli çalışmalar sanatseverlerin beğenilerine sunuldu.

Açılış programımıza teşrifleriyle bizleri onurlandıran Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa Demiryürek konuşmalarında “Boğazın ve eşsiz manzaranın karşısında, böylesine güzel bir binada kursiyer olmak bir ayrıcalıktır diye düşünüyorum. Aynı zamanda dünyanın yönelimlerine baktığımızda bir yandan yapay zekâdan, karanlık fabrikalardan, insan emeğinin bir kenara konulup tamamen teknolojiye dayalı üretime geçilmesinden bahsedilirken; bir yandan da, sanatın emeğin, el işçiliğinin, nitelikli el işçiliğinin  dokunduğu noktaların kıymet-i harbiyesinin her geçen gün daha da yükseldiği bir yönelimin de arttığını biliyoruz. Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü hem kurulduğu yer, konumu, hem misyonu itibariyle Türk El Sanatlarını yaşatmak adına yıllardır çalışıyor.” dedi.

 

Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Sinan Aydın ise “Bütün gelişmiş ülkelerde el emeği göz nuru olan eserlerin kıymeti daha ötede takdir ediliyor. Günden güne ülkemizde de bu manada güzel adımlar atılıyor. Enstitümüz de bu anlamda buna hizmet edecek diye düşünüyorum. Emeği olan kursiyerlerimizi tebrik ediyor, zemini hazırlayan idarecilerimizi ve öğretmen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.” ifadeleriyle sözlerini bitirdi. Kurdele kesiminin ardından satış ofisimizi gezen protokol beğenilerini dile getirdiler.

Enstitümüzün beceri geliştirme kurslarına devam eden kursiyerlerimizin ellerinden çıkan ürünlerin yetkinliği davetlilerin ilgi odağı oldu. Satış ofisimizdeki kursiyerlerimize  ait ürünler daimi olarak satışta kalacak ve düzenli olarak yenilenecek.

 

Ara

MEB´den Ecdat Mirası İçin İlk

Restorasyon Konservasyon Laboratuvarı Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nde Kuruldu.

Ara

 Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk´un da katılımıyla gerçekleştirilen 2023 Vizyonu Belgesi toplantısı Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde 18 Aralık 2018 Salı günü saat 14.00’te gerçekleştirildi. Buluşmada, 2023 Vizyonu, Mesleki ve Teknik Eğitim, Tasarım- Beceri Atölyeleri, Okul Gelişim Modeli, yeni dönemde eğitim ve öğretmenler üzerinde duruldu. Ayrıca buluşmada Vizyon Belgesi doğrultusunda kat edilen mesafeler anlatıldı.

 

 

 

 

 

Ara

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitü Müzesi

Yenilendi

 

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde 18, 19 ve 20. yüzyıllara ait orijinal eserlerin bulunduğu müze yenilenerek ziyarete açıldı.

 

Enstitüsü binası içerisinde yer alan müze, Pazar günü hariç her gün 09.00-16.00 saatleri arası sanatseverleri bekliyor.

Ara

15’te 1 Kültür ve Sanat söyleşilerimizin 13.12.2018 tarihinde konuğu Dr. Selçuk Gürışık oldu.

Çeşitli üniversitelerde tasarım ve sanatta yeterlik dersleri veren Gürışık, 3 yıllık mimarlık eğitimini bırakarak İngiltere’de moda tasarımı eğitimi almış ve birikimini sadece geleneksel keçe ile değil; elyaf, ipek, şifon, kaşmir, bambu, ipek saten gibi farklı dokular ve materyallerle zenginleştirerek kullandığı tasarımlarına yansıtmıştır.

-Yavaş moda,

-Sürdürülebilir moda,

-Sıfır atık ve doğa dostu materyal kullanımı,

-Giyilebilir moda

-Kürke karşı keçe

 alt başlıklarına sahip “Giyilebilir Sanatta Keçe” başlıklı sunumu büyük ilgi gören sanatçı konuşmasında uluslararası platformlarda sergilenen çalışmalarından da örnekler verdi.

Farklı üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin, araştırmacı ve uzmanların; projemizle ilgili danışmanlığımızı yürüten Prof. Dr. Hülya Tezcan’ın ve daha önce Dr. Selçuk Gürışık’ın da doktora eğitimini aldığı Londra Central Saint Martins’de  (Alexander McQueen, Jean Paul Gaultier, Hüseyin Çağlayan, Rıfat Özbek gibi moda dünyasının önde gelen isimlerinin eğitim aldığı dünyaca ünlü sanat okulu) moda tasarımı eğitimi veren Ian Padgett’in  katıldığı söyleşi, gelen soruların yanıtlanmasıyla tamamlandı.

Geleneksel keçe ve elyaf kullanımını bir üst basamağa taşıyarak, özgün, emsalsiz, zamansız ve doğa dostu ürünlerle ve üretim biçimleriyle moda tasarımında bir sanatçı dokunuşunun önemini kavradığımız söyleşisi sayesinde, Sayın Gürışık’ın samimi bir dille paylaştığı deneyimlerinden yararlanma imkanı bulduk.

Ara

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Sayın Nevgül Bilsel Safkan, Mimar Can Resüloğlu ile enstitümüzü ziyaret ederek, çalışmalarımız hakkında bilgi aldılar. Atölyelerimizi, restorasyon laboratuvarımızı, müzemizi, bölümlerimizi gezerek kurum projelerimizle ilgilenen, öğrenci ve öğretmenlerimizle sohbet eden Sayın Safkan’a nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz.  

Ara

Araştırma bölümü öğretmenlerimiz enstitü projelerimizle ilgili olarak İstanbul İslam, Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ile Türk İslam Eserleri Müzesi’ni ziyaret ettiler. Türk İslam Eserleri Müzesi müdürü Sayın Süheyla MURAT ile görüşerek kendisinden bilgi alan arkadaşlarımız Altın Elbiseli Adam sergisini gezdiler. Oldukça ilgi gören sergide M.Ö.5 yüzyıla ait olduğu tahmin edilen, İskitlere (Saka Türkleri) ait olduğu düşünülen, bugünkü Kazakistan sınırları içinde yer alan Esik (Issık, Issyk) bölgesi Kurganı buluntuları ziyaretçilerle buluşmuştu.

Ara

Enstitümüzde düzenlenen 15’te 1 kültür ve sanat söyleşilerimizin bu yılki ilk konuğu Prof. Dr. Şerife Atlıhan oldu. Sosyal medya ve web sitemiz üzerinden yaptığımız duyurular üzerine çarpana dokuma ile ilgilenen, el sanatlarına gönül vermiş konuklarımızın da katılımıyla oldukça ilgi gören söyleşide  İstanbul dışından da katılım yoğundu.

 “Anadolu ve Topkapı Sarayı’ndan Çarpana Dokumalar” adlı Marmara Üniversitesi yayınlarından çıkan kitabın yazarı Atlıhan, halk arasında “kolan,bağ,ip” gibi isimlerle anılan geleneksel olarak kuşaktan kuşağa aktarılan bu kendine özgü dokuma yöntemine oldukça zaman ayırarak Anadolu’da araştırmalar yapmış.  Araştırmalarında toplumların yaşam biçimlerine göre kolanların kullanım alanlarının da farklı olduğunu gören yazar, eskiden genellikle kadınlar profesyonel olarak da erkeklerin dokuduğu çarpananın farklı coğrafyalarda farklı renk ve desenlerde karşımıza çıktığını belirtti. Giyim ve baş süslemelerinden, çadırlara, yük kolanlarından, binek hayvanların koşum takımlarına ve silah taşıma kılıflarına, Kur’an  Bağı olarak ve sarayda kaftanların çaprast bandı olarak karşımıza çıkan çarpana hızlı endüstrileşme sonucunda eski yaygınlığını kaybetse de binlerce yıldan günümüze ulaşmış nadide bir teknik olarak ilgi çekmeye devam ediyor.

Söyleşinin sonunda, dinleyicilerden gelen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Şerife Atlıhan etkinlikte ayrıca kitabını da imzaladı.

Ara

Enstitümüz Giyim Üretim Teknolojileri alanında 2 yıllık olgunlaşma programına devam eden 1. Sınıf öğrencilerimiz, öğretmenleri Gülay Taşkan ve Yasemin Karadaş ile bugün CNR Expo Yeşilköy’de düzenlenen Fashionist Abiye Gelinlik ve Damatlık Fuarına katıldılar.

 

2019’un trendlerini belirleyecek, gelinlik ve abiye tasarımında uzman markaların en güzel ürünlerinin sergileneceği Fashionist’te ünlü tasarımcıların en yeni koleksiyonları ve karma defileler sergileniyor.

Ara

 

Enstitümüz Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı uzmanlarımız, 1 Aralık 2018 Cumartesi günü, restorasyon ve konservasyon eğitimlerimizin katılımcılarıyla, Danışman hocamız Dr. Ragsana Hasanova ile birlikte Eminönü Taç Vakfı’nda (Türkiye Anıt Çevre Turizm Değerlerini Koruma Vakfı) Mimari Restorasyon Kültür Varlıklarını Koruma Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen konferansa katıldılar.

 

 

Ara

Tanıtım ve Pazarlama Bölümü öğretmenlerimiz ile Enstitü Müdür Yardımcımız Sena Avaroğlu,  bu yıl 11. Kez düzenlenen Filantropi Seminerine katıldılar.

Sabancı Vakfı tarafından düzenlenen seminerin açılış konuşmasını Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Güler Sabancı yaptı. Sabancı “Her geçen gün yeni gelişmeler gündeme geliyor ve hepimizin hayatını her an etkiliyor. Ancak önemli olan sadece teknolojik gelişmeler değil. Bu gelişmeleri hangi alanlarda nasıl hayatımıza kattığımız da giderek daha fazla önem kazanıyor. Bu noktada belirtmeliyim ki, teknoloji daha eşit, adil ve demokratik bir dünya hayaline destek olduğunda daha da anlam ve daha da değer kazanıyor. Her birimizin hayatını ve alışkanlıklarını değiştiren teknoloji, kapsayıcı bir bakış açısıyla hepimize yepyeni fırsatlar sunuyor. İşte bugün teknolojinin engelli bireyler için sunduğu fırsatları ve bağımsız yaşama olan etkilerini konuşacağız. " dedi.

Kendisi de görme engelli bir birey olarak görme engellilerin yaşamını kolaylaştıracak bir akıllı telefon uygulaması geliştirmiş olan ana konuşmacı Yazılım Mühendisi Saqib Shaikh duygularını “Bugün engelliler için geliştirilen teknolojilerin de giderek yaygınlaşacağına inanıyorum. Her gün yeni bir teknoloji öğreniyorum ve geleceğin getirecekleri için çok heyecanlıyım"  diyerek dile getirdi.

Moderatör Şirin Payzın yönetiminde, ülkemizden ve yurt dışından, sahip oldukları engellere rağmen alanlarında teknolojik ve sosyal yenilikler yaparak, engellilerin yaşam kalitelerini arttırmayı sağlayan inovasyon sahibi konukların yer aldığı panel boyunca işaret dili de kullanıldı. "Teknoloji ve Bağımsız Yaşam" başlıklı panelde görme engellilerin ihtiyaçları doğrultusunda akıllı bastonu geliştiren Kürşat Ceylan, işitme engelli çocuklar için iki dilli hikaye kitabı tasarlayan Melissa Malzkuhn, fiziksel engelliler için online harita geliştiren Jason Da Silva ve engelli politikalarıyla ilgilenen akademisyen Volkan Yılmaz konuşmacı olarak yer aldı. 

Korno performansı ve dans gösterisinin de gerçekleştirildiği seminerde ayrıca engellilerin toplum hayatına katılmasını kolaylaştıracak yapay zeka teknolojileri ziyaretçilere tanıtıldı.

Kas

Öğretmenler gününü kutlamak için düzenlenen akşam yemeğinde Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ailesi olarak bir araya geldik. Eğlenceli geçen akşam yemeği organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Kas

“TÜRKLERDE MEZAR ANITI GELENEĞİ” SUNUMUNA KATILDIK 

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü olarak İstanbul Üniversitesi  Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi öğretim üyelerinden Dr. Ahmet Vefa Çobanoğlu’nun “Türklerde Mezar Anıtı Geleneği” konulu sunumuna katıldık. Ayasofya Müzesi Müdürü Sayın Hayrullah Cengiz ile sanat tarihçi ve uzmanların yer aldığı etkinliğe, İstanbul Türbeler Müze Müdürü Sayın Ekrem Aytar’ın davetlisi olarak Müdür Yardımcımız İlkay Belibağlı ve Araştırma bölümü öğretmenlerimiz katıldılar. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Türbeler Müzesi ile İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün düzenlediği etkinlik Sultan II. Mahmud Han Türbesi Kütüphanesinde gerçekleştirildi.

Kas

Tanıtım ve Pazarlama departmanı tarafından, enstitümüzde bu yıl göreve başlayan çalışanlarımıza yönelik, kurumumuzun  ve  işleyiş özelliklerinin  tanıtıldığı bir toplantı yapıldı. Koordinatör Müdür Yardımcısı Şehrazat Güldal’ın konuşmalarıyla başlayan oryantasyon programı, üretim atölyelerimiz, kurslarımız, devam eden projelerimiz hakkında verilen detaylı sunumun ardından, atölye ziyaretleri ve müzenin gezilmesiyle  sona erdi.

Kas

ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENİMİZ-23 Kasım 2018

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 günü “Millet Mekteplerinin Başöğretmenliği”ni kabul etmesiyle, kutlanmaya başlanan öğretmenler gününü enstitümüzde düzenlediğimiz törenle kutladık.

24 Kasım, özveriyle, sabırla gelecek nesillere imzasını atan tüm öğretmenlerimize kutlu olsun.