T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Mrt

Kurtuluş Savaşı’nın en zor günlerinde, I. İnönü Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Türk milletinin moral gücünün yükseltilmesi amacıyla yapılan yarışmada 1.olani millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kahraman ordumuza hitaben zafer inancıyla kaleme aldığı İstiklal Marşı, TBMM’de alkışlarla kabul edilmiştir.

Ulusal bağımsızlığımızın sembolü için daha sonra Ersoy: “ O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın!” demiştir.

İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümünde, başta Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyoruz.

Mrt

Ümraniye Halide Edip Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Sınıfı öğrencileri enstitümüz seramik atölyesini ziyaret ettiler. Kendi seçtikleri kalıpla seramik hamuruna baskı yapan minik öğrenciler, yeni bir sanat dalıyla tanışmanın mutluluğuyla, kendi elleriyle çamura şekil vermenin keyfini yaşadılar.

Mrt

Enstitümüz Kültür Kulübü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği olarak bir medeniyetler buluşması örneği olan, seçkin danslarıyla Doğu ve Batı kültürlerini buluşturan Anadolu Ateşi'nin görsel şölenini büyük bir keyifle izlediler. Evrensel bir proje Anadolu Ateşi, uzun yıllardır dünyanın dört bir yanında ayakta alkışlanan performanslarıyla geleneksel halk danslarımızı zaman zaman bale, modern dans ve diğer disiplinlerle harmanlayarak, ülkemizin binlerce yıllık tarih ve kültür mozaiğini bütün dünyaya tanıtmaktadır.

Mrt

Üsküdar Belediyesi tarafından 3.İz Bırakan Kadınlar Zirvesi, Nevmekan Sahil'de düzenlendi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen zirveye İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Kadın Danışma Konseyi Başkanı Esra Albayrak onur konuğu olarak katıldı. Zirvede, Türkiye´nin adını dünyaya duyuran ünlü piyanist Nehir Özzengin, başarılı milli basketbolcu Nevriye Yılmaz, Cumhuriyet tarihinde yüzmede ilk kadın Avrupa Şampiyonu unvanını kazanan engelli yüzücü Sümeyye Boyacı, sanat ve teknoloji arasında kurduğu ilişkiyle tasarıma farklı bir boyut kazandıran dünyaca ünlü uzay tasarımcısı Ayşe Ören, ödüllü filmleriyle dikkatleri üzerine çeken Samah Safi Bayazid, başarı hikâyelerini katılımcılarla paylaştı.

 

Katılımcılar arasında TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un değerli eşi hukukçu Sabriye Şentop, İstanbul 1. Bölge Milletvekili  Belma Satır, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın eşi Hatice Nur Yerlikaya, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve değerli eşi Serpil Demiryürek, Togemder Başkanı Saadet Gülbaran, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören'in eşi Revna Demirören ve kızı Yelda Demirören, Kalyoncu Grup şirketleri sahibi Cemal Kalyoncu'nun değerli eşi Reyhan Kalyoncu, Demet Sabancı Çetindoğan, Prof. Dr. Hülya Tezcan, Ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil gibi birbirinden değerli isimler yer aldı.

Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü olarak yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştığımız, uzun süren araştırma, tasarım aşamalarından sonra başlanan üretiminde, kitre bebeklerin üretimi, saç ve makyajlarından, dönem kıyafetlerine, aksesuarlarına, başlıklarından, ayakkabılarına kadar El Sanatları, Giyim Üretim, Nakış, Kuyumculuk atölyelerimizde büyük bir özenle ve emekle tamamladığımız, toplamda Osmanlı hanedanından 36 padişah ve 30 valide sultandan oluşan kitre bebek koleksiyonumuz Üsküdar Hanım Sultanlar Müzesi'nde sergilenecek. Geçmişten geleceğe kalıcı bir iz bırakacak olan bu eşsiz kültür hazinesinin yeni nesillerle buluşacak olmasının gururunu ve kıvancını yaşatan bütün çalışanlarımızın ellerine emeklerine sağlık.

Mrt

28 Şubat Sivil Savunma günü ve 1-7 Mart Deprem Tahliye Haftası nedeniyle okulumuzda yapılan tatbikatta ilk sirenle çök-tutun-kapan yapılmış; ikinci sirenle hızlıca bina tahliyesine geçilmiştir. Ayrıca haftanın önemine istinaden giriş kat salonda video gösterimi izlenmiştir.

Mrt

Olgunlaşma Enstitüsü Vizyon Çalışmaları Danışma Kurulu Çalıştayı ülkemizdeki tüm Olgunlaşma Enstitüleri Müdürlerinin katılımıyla Mardin'nde yapıldı. Millî Eğitim Bakanımız  Sayın Ziya Selçuk'un değerli eşleri Rana Selçuk Hanımefendi, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Sayın Hümeyra Şahin Hanımefendi, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Sayın Ahmet Vefa Güler, Prof. Dr. Sayın Hülya Tezcan, Sayın Serap Ekizler Sönmez, Dokuma Sanatçımız Sayın Fırat Neziroğlu ile Mardin ili protokolünün katıldığı çalıştay üç gün devam etti.

Şbt

İstanbul Aydın Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünden Profesör Dr. Recep Karadağ enstitümüzü ziyaret ederek çalışmalarımız hakkında bilgi aldılar. Sayın Karadağ'a nazik ziyaretleri için teşekkür ederiz.

Prof. Dr. Recep Karadağ from İstanbul Aydın University, Faculty of Fine Arts has visited our institute recently, we appreciate his kind visit.

Şbt

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Sayın Murat Salim TOKAÇ ve Daire Başkanı Sayın Levent AYDIN enstitümüzü ziyaret ederek çalışmalarımız hakkında bilgi aldılar. Nazik ziyaretlerinden ötürü kendilerine teşekkür ederiz.

OUR GUESTS FROM THE MINISTRY of CULTURE  AND TOURISM

The General Director of Ministry of Culture and Tourism, Department of Fine Arts, Mr. Murat Salim TOKAÇ and head of department, Mr. Levent AYDIN visited our institute. We appreciate their kind visit.

Şbt

Heritage İstanbul Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansı ülkemizin tarih ve sanat varlığının korunması, saklanması ve geleceğe aktarılmasına yönelik çalışan kurum ve kuruluşlar ile sektörle ilgili tedarikçilerin bir araya getirilmesini sağlamak üzere 11-13 Nisan 2019 tarihlerinde Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center'da organize edilecek.

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü olarak, bu alandaki eksikliğin farkedilmediyle açılan nitelikli eğitimlerden sonra, taşınabilir kültür varlıklarımızın korunması, onarımı ve gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılabilmesi amacıyla okulumuzda, MEB bünyesinde bir ilk olma özelliği taşıyan "Restorasyon Konservasyon Laboratuvarı" kuruldu.

Taşınabilir tarihi eserleriniz için restorasyon ve konservasyon hizmeti alabileceğiniz enstitümüzde, deneyimli uzmanlarımız tarafından  verilen etkili eğitimlerin yanı sıra, tüm kamu kurumlarına bünyelerindeki taşınabilir kültür varlıklarına ait tekstil ve kâğıt eserlerin korunup saklanması için ücretsiz danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Sizleri 11-13 Nisan 2019 tarihlerinde Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center'da düzenlenecek Heritage İstanbul fuarında, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü standını ziyaret etmeye davet ediyoruz.

 

 

Şbt

Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Çini kursunda öğrencilerimiz bu değerli sanatımızın desen tasarımı ve uygulamalarını öğrenerek çalışmalarına hızla devam ediyorlar.

Şbt

2019-2019 Eğitim öğretim yılı II.Dönem Öğretmenler Kurul Toplantısı 4 Şubat 2019 Pazartesi günü öğleden sonra kurum müdürümüz Yusuf Gürlek başkanlığında gerçekleştirildi. Açılış ve yoklamadan sonra, bir önceki kurul kararları okundu. Durum değerlendirmesi yapıldı, toplantı gündem maddeleri görüşüldü, yeni dönemde planlanan çalışmalar istişare edildi ve başarılı bir dönem dilekleriyle  toplantı sona erdi.

Şbt

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ailesi olarak okulumuzdan ayrılan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi öğretmenlerimize kurumumuza sağladıkları katkılar ve özverili çalışmaları için teşekkür ettik. Yeni kurumlarında göreve başlayacak öğretmenlerimiz Nilüfer Seyitoğlu Çelik, Mine Ünal, Döndü İçöz ve Tülay Ceviz'e başarılar dileriz.

Ock

15'te1 Kültür ve sanat söyleşilerimiz kapsamında bu hafta genç moda tasarımcısı Raşit BAĞZIBAĞLI'yı konuk ettik.

Olgunlaşma programı öğrencilerimizin 15'te 1 söyleşileri kapsamında, EN çok görmek istedikleri isim olan yetenekli tasarımcıyı enstitümüzde, bu özel buluşma için bizlerle birlikte olan İstanbul Halide Edip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Arnavutköy Şehit Demet Sezen Çok Programlı Anadolu Lisesi moda tasarımı bölümü öğretmen ve öğrencileri ile ağırladık. Kendisinin koleksiyonlarından ve defilelerinden video gösterimleriyle desteklediğimiz programda kendi başarı öyküsünü paylaşan, moda tasarımcısı adayı gençlere kendi kariyer yolculuğundan örneklerle yol gösterici anektodlar aktaran başarılı modacıya eşsiz sohbeti için çok teşekkür ediyoruz.

Büyük bir içtenlikle sorularımızı yanıtlayan Bağzıbağlı çok küçük yaşlardan itibaren, üç kuşaktır tekstil dünyasında var olan ailesinden edindiği deneyimleri, Londra'da aldığı eğitimle harmanladı. Televizyon ekranlarda çok sevilerek iki sezon boyunca devam eden moda programında izleyicileriyle buluşup moda tüyoları verdi.

Koleksiyonları çok beğenilen, ülkemizden ve yurtdışından pek çok ünlünün tercih ettiği, couture –kişiye özel- tasarım dendiğinde, akla ilk gelen isimlerden olan ödüllü tasarımcı, bir yandan kendi hazır giyim markasını geliştirirken sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyor.

Ock

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde

Yemen'e Yardım Müzayedesi Yapıldı.

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, Yemen'de yaşanan insanlık dramına sessiz kalmayarak yardımda bulunmak amacıyla İstanbul Valisi Sayın Ali YERLİKAYA'nın eşi Sayın Hatice Nur YERLİKAYA'nın desteklediği bir müzayede organize etti. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL, İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya'nın eşi Sayın Hatice Nur Yerlikaya, Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa DEMİRYÜREK, Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi TÜRKMEN, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerimizin katıldığı müzayede yoğun ilgi gördü.

 

Yemen'e yardım amacıyla 12 Ocak 2019 Cumartesi günü yapılan müzayedede, enstitüde özel olarak üretilen kıymetli el sanatları ürünleri, İbrahim Çallı, Şevket Dağ gibi ünlü Türk ressamlarına ait yağlı boya tablolar, Yusuf İyilik koleksiyonundan antik tekstil ürünleri, hüsn-i hat tabloları yanında hayırseverlerin yaptığı bağışlardan oluşan toplam 100'den fazla eser sanatseverlerle buluştu. Müzayededen elde edilen gelir, Üsküdar Kaymakamlığı ve MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü kanalıyla Yemen'deki savaşzedelere ulaştırılacak.

 

Süleyman Faruk Göncüoğlu'nun yönettiği müzayedeye İstanbul Milletvekili Belma SATIR, Milletvekili Aziz BABUŞCU'nun eşi Gülser BABUŞCU, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa DEMİRYÜREK'in eşi Serpil DEMİRYÜREK,  Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Songül KALYONCU, Kalyoncu Grup Şirketleri Sahibi Cemal KALYONCU'nun eşi Reyhan KALYONCU, Doğtaş, Dap Yapı, Hektaş İnşaat, Milten Holding, Doğa Şehircilik, Kalem Okulları Yönetimi, Hattat Hasan Çelebi gibi iş ve sanat camiasından da değerli isimler katılım sağladı. 

 

Müzayedenin ev sahibeliğini yapan İstanbul Valisi Sayın Ali YERLİKAYA'nın eşi Sayın Hatice Nur YERLİKAYA "Yemen; kemiklerinin tozu çöl kumlarına karışan Osmanlı askerlerinin hicran yaralarının biriktiği yerdir. Yemen bugün, Ebrehe'nin torunlarının vesayet savaşları altında, açlık ve susuzluktan yaşam mücadelesi verenlerin ülkesidir. Yemen bize uzak değildir. Topraklarımızın dışındaki en büyük Türk şehitliğinin bulunduğu Yemen şimdi, çaresiz gözlerle bizlerden umut olmamızı beklemektedir" dedi.

 

Programa katılan MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL konuşmasında milyonlarca Yemenlinin dünyanın en büyük gıda krizini yaşadığının altını çizerek "Ülkede 22 milyon kişi yardıma ve korunmaya muhtaç, son 3 yıldır süren savaşta yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybeden çocuk sayısı her geçen gün artmaktadır. Artık her 10 dakikada bir Yemenli çocuk açlık ve hastalıktan ölüyor. Mazlumların umut bağladığı bir medeniyetin ve ülkenin mensupları olarak yaraları sarmak ve ihtiyaçları karşılamak için her çığlığa gönülden karşılık vermek bizim hem insani hem de dini bir vazifemizdir; milletimiz hiç kuşkusuz Yemen'de yaşanan drama da sessiz kalmayacaktır dedi.

 

Program sonunda konuşan İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Sayın Yusuf GÜRLEK enstitünün ilk kez organize ettiği müzayede için bağışçılara ve koleksiyonerlere ve tüm hayırsever katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti

Ock

Kilim dokuma tekniğini çağdaş sanatlara taşıyan Neziroğlu, 2009 Siemens Sanat'ın "Sınırlar/Yörüngeler" ve Aksanat'ın "Günümüz Sanatçıları" seçkilerinde yer almıştır. İtalya'da Valcellina ödülüne layık görülen sanatçı çalışmalarını "Su Gibi" adlı eser altında toplayan Neziroğlu, misina üzerine dokuma işlerinden oluşan bu seride, su gibi akan jimnastik hareketlerinin, gerçekte insan bedeninin sınırlarını zorlayan azim, irade ve yoğun çalışmayı gerektirdiğini adeta her ilmikle hatırlatıyor.

Dokumada ilk kez kullanılan misina malzemesi ile klasik dokuma resim geleneğine farklı bir bakış açısı kazandıran sanatçı, bu kişisel tekniğini 1998 yılından bu yana geliştiriyor. Dünyanın birçok ülkesinde eserleri sergilenen ve özel koleksiyonlarda çalışmalar yer alan Neziroğlu; keçe, dokuma, baskı gibi birçok tekstil tekniği ile plastik sanatlar içinde yeni bir dil üzerine çalışıyor. Londra, İstanbul, Münih, Paris'te "kumaş koleksiyonları", Incheon, Venedik, Buenos Aires, Como, Roma'da sanat eserleri sergilenen Neziroğlu, insan bedeninin ideal formlarına ulaşmak üzere; sporcuların esnekliği, fotoğraf ile ideal zamanın yakalanması ve dokuma tekniği ile yorumlanması performanslarını bir arada kullanıyor.