T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Şbt

2019-2019 Eğitim öğretim yılı II.Dönem Öğretmenler Kurul Toplantısı 4 Şubat 2019 Pazartesi günü öğleden sonra kurum müdürümüz Yusuf Gürlek başkanlığında gerçekleştirildi. Açılış ve yoklamadan sonra, bir önceki kurul kararları okundu. Durum değerlendirmesi yapıldı, toplantı gündem maddeleri görüşüldü, yeni dönemde planlanan çalışmalar istişare edildi ve başarılı bir dönem dilekleriyle  toplantı sona erdi.

Şbt

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ailesi olarak okulumuzdan ayrılan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi öğretmenlerimize kurumumuza sağladıkları katkılar ve özverili çalışmaları için teşekkür ettik. Yeni kurumlarında göreve başlayacak öğretmenlerimiz Nilüfer Seyitoğlu Çelik, Mine Ünal, Döndü İçöz ve Tülay Ceviz’e başarılar dileriz.

Ock

15’te1 Kültür ve sanat söyleşilerimiz kapsamında bu hafta genç moda tasarımcısı Raşit BAĞZIBAĞLI’yı konuk ettik.

Olgunlaşma programı öğrencilerimizin 15’te 1 söyleşileri kapsamında, EN çok görmek istedikleri isim olan yetenekli tasarımcıyı enstitümüzde, bu özel buluşma için bizlerle birlikte olan İstanbul Halide Edip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Arnavutköy Şehit Demet Sezen Çok Programlı Anadolu Lisesi moda tasarımı bölümü öğretmen ve öğrencileri ile ağırladık. Kendisinin koleksiyonlarından ve defilelerinden video gösterimleriyle desteklediğimiz programda kendi başarı öyküsünü paylaşan, moda tasarımcısı adayı gençlere kendi kariyer yolculuğundan örneklerle yol gösterici anektodlar aktaran başarılı modacıya eşsiz sohbeti için çok teşekkür ediyoruz.

Büyük bir içtenlikle sorularımızı yanıtlayan Bağzıbağlı çok küçük yaşlardan itibaren, üç kuşaktır tekstil dünyasında var olan ailesinden edindiği deneyimleri, Londra’da aldığı eğitimle harmanladı. Televizyon ekranlarda çok sevilerek iki sezon boyunca devam eden moda programında izleyicileriyle buluşup moda tüyoları verdi.

Koleksiyonları çok beğenilen, ülkemizden ve yurtdışından pek çok ünlünün tercih ettiği, couture –kişiye özel- tasarım dendiğinde, akla ilk gelen isimlerden olan ödüllü tasarımcı, bir yandan kendi hazır giyim markasını geliştirirken sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyor.

Ock

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nde

Yemen’e Yardım Müzayedesi Yapıldı.

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, Yemen’de yaşanan insanlık dramına sessiz kalmayarak yardımda bulunmak amacıyla İstanbul Valisi Sayın Ali YERLİKAYA’nın eşi Sayın Hatice Nur YERLİKAYA’nın desteklediği bir müzayede organize etti. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL, İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya’nın eşi Sayın Hatice Nur Yerlikaya, Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa DEMİRYÜREK, Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi TÜRKMEN, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerimizin katıldığı müzayede yoğun ilgi gördü.

 

Yemen’e yardım amacıyla 12 Ocak 2019 Cumartesi günü yapılan müzayedede, enstitüde özel olarak üretilen kıymetli el sanatları ürünleri, İbrahim Çallı, Şevket Dağ gibi ünlü Türk ressamlarına ait yağlı boya tablolar, Yusuf İyilik koleksiyonundan antik tekstil ürünleri, hüsn-i hat tabloları yanında hayırseverlerin yaptığı bağışlardan oluşan toplam 100’den fazla eser sanatseverlerle buluştu. Müzayededen elde edilen gelir, Üsküdar Kaymakamlığı ve MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü kanalıyla Yemen’deki savaşzedelere ulaştırılacak.

 

Süleyman Faruk Göncüoğlu’nun yönettiği müzayedeye İstanbul Milletvekili Belma SATIR, Milletvekili Aziz BABUŞCU’nun eşi Gülser BABUŞCU, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa DEMİRYÜREK’in eşi Serpil DEMİRYÜREK,  Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Songül KALYONCU, Kalyoncu Grup Şirketleri Sahibi Cemal KALYONCU’nun eşi Reyhan KALYONCU, Doğtaş, Dap Yapı, Hektaş İnşaat, Milten Holding, Doğa Şehircilik, Kalem Okulları Yönetimi, Hattat Hasan Çelebi gibi iş ve sanat camiasından da değerli isimler katılım sağladı. 

 

Müzayedenin ev sahibeliğini yapan İstanbul Valisi Sayın Ali YERLİKAYA’nın eşi Sayın Hatice Nur YERLİKAYA “Yemen; kemiklerinin tozu çöl kumlarına karışan Osmanlı askerlerinin hicran yaralarının biriktiği yerdir. Yemen bugün, Ebrehe’nin torunlarının vesayet savaşları altında, açlık ve susuzluktan yaşam mücadelesi verenlerin ülkesidir. Yemen bize uzak değildir. Topraklarımızın dışındaki en büyük Türk şehitliğinin bulunduğu Yemen şimdi, çaresiz gözlerle bizlerden umut olmamızı beklemektedir” dedi.

 

Programa katılan MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL konuşmasında milyonlarca Yemenlinin dünyanın en büyük gıda krizini yaşadığının altını çizerek “Ülkede 22 milyon kişi yardıma ve korunmaya muhtaç, son 3 yıldır süren savaşta yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybeden çocuk sayısı her geçen gün artmaktadır. Artık her 10 dakikada bir Yemenli çocuk açlık ve hastalıktan ölüyor. Mazlumların umut bağladığı bir medeniyetin ve ülkenin mensupları olarak yaraları sarmak ve ihtiyaçları karşılamak için her çığlığa gönülden karşılık vermek bizim hem insani hem de dini bir vazifemizdir; milletimiz hiç kuşkusuz Yemen’de yaşanan drama da sessiz kalmayacaktır dedi.

 

Program sonunda konuşan İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Sayın Yusuf GÜRLEK enstitünün ilk kez organize ettiği müzayede için bağışçılara ve koleksiyonerlere ve tüm hayırsever katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti

Ock

Kilim dokuma tekniğini çağdaş sanatlara taşıyan Neziroğlu, 2009 Siemens Sanat’ın “Sınırlar/Yörüngeler” ve Aksanat’ın “Günümüz Sanatçıları” seçkilerinde yer almıştır. İtalya’da Valcellina ödülüne layık görülen sanatçı çalışmalarını “Su Gibi” adlı eser altında toplayan Neziroğlu, misina üzerine dokuma işlerinden oluşan bu seride, su gibi akan jimnastik hareketlerinin, gerçekte insan bedeninin sınırlarını zorlayan azim, irade ve yoğun çalışmayı gerektirdiğini adeta her ilmikle hatırlatıyor.

Dokumada ilk kez kullanılan misina malzemesi ile klasik dokuma resim geleneğine farklı bir bakış açısı kazandıran sanatçı, bu kişisel tekniğini 1998 yılından bu yana geliştiriyor. Dünyanın birçok ülkesinde eserleri sergilenen ve özel koleksiyonlarda çalışmalar yer alan Neziroğlu; keçe, dokuma, baskı gibi birçok tekstil tekniği ile plastik sanatlar içinde yeni bir dil üzerine çalışıyor. Londra, İstanbul, Münih, Paris’te “kumaş koleksiyonları”, Incheon, Venedik, Buenos Aires, Como, Roma’da sanat eserleri sergilenen Neziroğlu, insan bedeninin ideal formlarına ulaşmak üzere; sporcuların esnekliği, fotoğraf ile ideal zamanın yakalanması ve dokuma tekniği ile yorumlanması performanslarını bir arada kullanıyor.    

Ock

Çamlıca Kız Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleri Habibe Ünsal ve Serpil Fırtına eşliğinde enstitümüzü ziyaret ettiler.

Ara

Kurum olarak 28 Aralık 2018 günü İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya’nın değerli eşleri Hatice Nur Yerlikaya hanımefendiyi Şişli’deki konutunda ziyaret ettik.

Bizleri kabul ederek çalışmalarımız hakkında bilgi alan ve projelerimizle yakından ilgilenen Sayın Hatice Nur Yerlikaya’ya çok teşekkür ediyoruz.

Ara

Sosyal sorumluluk projelerimizden olan “El Emeğine Destek” ile kursiyerlerimizin ürünlerinin daimi olarak satış ofisinde pazarlanması için düzenlemeler yaptık. Giyim, el nakışı, keçe, kuyumculuk, saraciye, seramik, iğne oyası ve  resim kurslarımıza devam eden kursiyerlerimizin özenle hazırladığı birbirinden değerli çalışmalar sanatseverlerin beğenilerine sunuldu.

Açılış programımıza teşrifleriyle bizleri onurlandıran Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa Demiryürek konuşmalarında “Boğazın ve eşsiz manzaranın karşısında, böylesine güzel bir binada kursiyer olmak bir ayrıcalıktır diye düşünüyorum. Aynı zamanda dünyanın yönelimlerine baktığımızda bir yandan yapay zekâdan, karanlık fabrikalardan, insan emeğinin bir kenara konulup tamamen teknolojiye dayalı üretime geçilmesinden bahsedilirken; bir yandan da, sanatın emeğin, el işçiliğinin, nitelikli el işçiliğinin  dokunduğu noktaların kıymet-i harbiyesinin her geçen gün daha da yükseldiği bir yönelimin de arttığını biliyoruz. Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü hem kurulduğu yer, konumu, hem misyonu itibariyle Türk El Sanatlarını yaşatmak adına yıllardır çalışıyor.” dedi.

 

Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Sinan Aydın ise “Bütün gelişmiş ülkelerde el emeği göz nuru olan eserlerin kıymeti daha ötede takdir ediliyor. Günden güne ülkemizde de bu manada güzel adımlar atılıyor. Enstitümüz de bu anlamda buna hizmet edecek diye düşünüyorum. Emeği olan kursiyerlerimizi tebrik ediyor, zemini hazırlayan idarecilerimizi ve öğretmen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.” ifadeleriyle sözlerini bitirdi. Kurdele kesiminin ardından satış ofisimizi gezen protokol beğenilerini dile getirdiler.

Enstitümüzün beceri geliştirme kurslarına devam eden kursiyerlerimizin ellerinden çıkan ürünlerin yetkinliği davetlilerin ilgi odağı oldu. Satış ofisimizdeki kursiyerlerimize  ait ürünler daimi olarak satışta kalacak ve düzenli olarak yenilenecek.

 

Ara

MEB´den Ecdat Mirası İçin İlk

Restorasyon Konservasyon Laboratuvarı Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nde Kuruldu.

Ara

 Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk´un da katılımıyla gerçekleştirilen 2023 Vizyonu Belgesi toplantısı Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde 18 Aralık 2018 Salı günü saat 14.00’te gerçekleştirildi. Buluşmada, 2023 Vizyonu, Mesleki ve Teknik Eğitim, Tasarım- Beceri Atölyeleri, Okul Gelişim Modeli, yeni dönemde eğitim ve öğretmenler üzerinde duruldu. Ayrıca buluşmada Vizyon Belgesi doğrultusunda kat edilen mesafeler anlatıldı.

 

 

 

 

 

Ara

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitü Müzesi

Yenilendi

 

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde 18, 19 ve 20. yüzyıllara ait orijinal eserlerin bulunduğu müze yenilenerek ziyarete açıldı.

 

Enstitüsü binası içerisinde yer alan müze, Pazar günü hariç her gün 09.00-16.00 saatleri arası sanatseverleri bekliyor.

Ara

15’te 1 Kültür ve Sanat söyleşilerimizin 13.12.2018 tarihinde konuğu Dr. Selçuk Gürışık oldu.

Çeşitli üniversitelerde tasarım ve sanatta yeterlik dersleri veren Gürışık, 3 yıllık mimarlık eğitimini bırakarak İngiltere’de moda tasarımı eğitimi almış ve birikimini sadece geleneksel keçe ile değil; elyaf, ipek, şifon, kaşmir, bambu, ipek saten gibi farklı dokular ve materyallerle zenginleştirerek kullandığı tasarımlarına yansıtmıştır.

-Yavaş moda,

-Sürdürülebilir moda,

-Sıfır atık ve doğa dostu materyal kullanımı,

-Giyilebilir moda

-Kürke karşı keçe

 alt başlıklarına sahip “Giyilebilir Sanatta Keçe” başlıklı sunumu büyük ilgi gören sanatçı konuşmasında uluslararası platformlarda sergilenen çalışmalarından da örnekler verdi.

Farklı üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin, araştırmacı ve uzmanların; projemizle ilgili danışmanlığımızı yürüten Prof. Dr. Hülya Tezcan’ın ve daha önce Dr. Selçuk Gürışık’ın da doktora eğitimini aldığı Londra Central Saint Martins’de  (Alexander McQueen, Jean Paul Gaultier, Hüseyin Çağlayan, Rıfat Özbek gibi moda dünyasının önde gelen isimlerinin eğitim aldığı dünyaca ünlü sanat okulu) moda tasarımı eğitimi veren Ian Padgett’in  katıldığı söyleşi, gelen soruların yanıtlanmasıyla tamamlandı.

Geleneksel keçe ve elyaf kullanımını bir üst basamağa taşıyarak, özgün, emsalsiz, zamansız ve doğa dostu ürünlerle ve üretim biçimleriyle moda tasarımında bir sanatçı dokunuşunun önemini kavradığımız söyleşisi sayesinde, Sayın Gürışık’ın samimi bir dille paylaştığı deneyimlerinden yararlanma imkanı bulduk.

Ara

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Sayın Nevgül Bilsel Safkan, Mimar Can Resüloğlu ile enstitümüzü ziyaret ederek, çalışmalarımız hakkında bilgi aldılar. Atölyelerimizi, restorasyon laboratuvarımızı, müzemizi, bölümlerimizi gezerek kurum projelerimizle ilgilenen, öğrenci ve öğretmenlerimizle sohbet eden Sayın Safkan’a nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz.  

Ara

Araştırma bölümü öğretmenlerimiz enstitü projelerimizle ilgili olarak İstanbul İslam, Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ile Türk İslam Eserleri Müzesi’ni ziyaret ettiler. Türk İslam Eserleri Müzesi müdürü Sayın Süheyla MURAT ile görüşerek kendisinden bilgi alan arkadaşlarımız Altın Elbiseli Adam sergisini gezdiler. Oldukça ilgi gören sergide M.Ö.5 yüzyıla ait olduğu tahmin edilen, İskitlere (Saka Türkleri) ait olduğu düşünülen, bugünkü Kazakistan sınırları içinde yer alan Esik (Issık, Issyk) bölgesi Kurganı buluntuları ziyaretçilerle buluşmuştu.

Ara

Enstitümüzde düzenlenen 15’te 1 kültür ve sanat söyleşilerimizin bu yılki ilk konuğu Prof. Dr. Şerife Atlıhan oldu. Sosyal medya ve web sitemiz üzerinden yaptığımız duyurular üzerine çarpana dokuma ile ilgilenen, el sanatlarına gönül vermiş konuklarımızın da katılımıyla oldukça ilgi gören söyleşide  İstanbul dışından da katılım yoğundu.

 “Anadolu ve Topkapı Sarayı’ndan Çarpana Dokumalar” adlı Marmara Üniversitesi yayınlarından çıkan kitabın yazarı Atlıhan, halk arasında “kolan,bağ,ip” gibi isimlerle anılan geleneksel olarak kuşaktan kuşağa aktarılan bu kendine özgü dokuma yöntemine oldukça zaman ayırarak Anadolu’da araştırmalar yapmış.  Araştırmalarında toplumların yaşam biçimlerine göre kolanların kullanım alanlarının da farklı olduğunu gören yazar, eskiden genellikle kadınlar profesyonel olarak da erkeklerin dokuduğu çarpananın farklı coğrafyalarda farklı renk ve desenlerde karşımıza çıktığını belirtti. Giyim ve baş süslemelerinden, çadırlara, yük kolanlarından, binek hayvanların koşum takımlarına ve silah taşıma kılıflarına, Kur’an  Bağı olarak ve sarayda kaftanların çaprast bandı olarak karşımıza çıkan çarpana hızlı endüstrileşme sonucunda eski yaygınlığını kaybetse de binlerce yıldan günümüze ulaşmış nadide bir teknik olarak ilgi çekmeye devam ediyor.

Söyleşinin sonunda, dinleyicilerden gelen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Şerife Atlıhan etkinlikte ayrıca kitabını da imzaladı.