T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Kas

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 16-17 Kasım 2018 tarihlerinde Olgunlaşma Enstitüleri Vizyon Çalıştayı düzenlendi.

Kas

Enstitümüzün “Çanakkale Barış Gelincikleri Koleksiyonu” için hazırlanan askerî üniformalardan yola çıkılarak hazırlanan bazı kıyafetler ile Çanakkale Savaşı’nda kullanılan seramik objelerden oluşan bir seçki ile sergi hazırlayan Beykoz Çavuşbaşı Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi,  Beykoz  İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünün 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’ni okullarında gerçekleştirdiler. Sergiyi gezen Beykoz kaymakamı, Beykoz İlçe Millî Eğitim Müdürü, Başsavcı, Garnizon Komutanı , diğer protokol üyeleri,  öğretmen, öğrenci ve  veliler beğenilerini dile getirdiler

Kas

Yalnız Türk milleti için değil bütün dünya için büyük bir örnek olan Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Ulu Önder Atatürk´ü anmak için toplandık.

Benzersiz bir askeri deha oluşunun yanı sıra, üstün bir düşünce adamı olan Ata´mızın "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." sözünü unutmayarak, ebediyete intikalinin 80. yıldönümünde gurur, rahmet ve özlemle andık.

 

Kas

ENSTİTÜMÜZDE KONUKLARIMIZI AĞIRLADIK

 

İstanbul Türbeler ve Müze Müdürü Sayın Ekrem AYTAR, Üsküdar Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz Hanım Sultanlar proje danışmanımız Prof. Dr. Hülya TEZCAN, Marmara Üniversitesi Teknoloji Mühensiliği, Tekstil Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Meral ÖZOMAY ile Marmara Üniversitesi Tekstil ve Yazma Eserler Konservasyon ve Restorasyon Ar-ge  merkezinden öğretim görevlileri, Valilik Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı ile Türbeler Müze Müdürlüğü uzman ekiplerini 8 Kasım 2018 günü enstitümüzde ağırladık. Atölyelerimizi gezerek çalışmalarımız hakkında bilgi alan konuklar, yeni kurulan konservasyon laboratuvarımızı da gezdiler. 

 

 

 

 

Kas

Çanakkale Şehitlerimizi anmak, geleneksel el sanatlarımızı yaşatmak, ülkemizin ve enstitümüzün yurt içi ve yurt dışında tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla hazırladığımız Çanakkale Barış Gelincikleri Koleksiyonu Çanakkale Savaşı’nda bulunan Türk Askerleri, Anzak Askerleri, Fransız Askerleri ve  İngiliz Askerleri  üniformalarından esinlenerek tasarlanan giysilerden oluşan eşsiz bir koleksiyondur.

Koleksiyonumuz “Barış Gelincikleri” adını 1915 Çanakkale Savaşı’nda kimi çocuk yaşta, kahramanca canlarını vatan uğruna feda eden Mehmetçiklerimizin kısacık ömürlerinden yola çıkılarak gelincik çiçekleriyle özdeşleştirilmiştir. Uzun süren savaş esnasında ve daha sonrasında kurulan dostane ilişkiler ise temamızı barış gelincikleri olarak belirlememizi sağlamıştır.

Bu eşsiz koleksiyondan bazı kıyafetler, bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinde, ilçemiz Çamlıca Kız Anadolu Lisesi’nin tören programında kullanıldı. Kız öğrencilerin sunumunu yaptığı kıyafetlerimiz izleyenler tarafından çok büyük beğeni aldı. 

Kas

Zeynep Kamil Türbe Farbelalarının Restorasyon ve Konservasyonu Projesine başladık.

Kas

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı çerçevesinde “Çanakkale Barış Gelincikleri Koleksiyonumuz” Maçka Teknik Okulları Mezunlar Derneği tarafından Maçka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Şeref Salonunda sergilendi.

Kas

Marmara Üniversitesi ile işbirliğimiz, yürütmekte olduğumuz projelerimiz ve yeni kurulan restorasyon laboratuvarımızın çalışmaları ile ilgili olarak Marmara Üniversitesi rektörü Sayın Erol Özvar’ı makamında ziyaret ettik.

Çalışmalarımızla yakından ilgilenen Sayın Özvar´a çok teşekkür ediyoruz.

Kas

Enstitümüzde “Taşınabilir Kültür Varlıklarının Restorasyonu ve Konservasyonu” semineri, 3 Kasım 2018 Cumartesi günü, danışmanımız Konservatör Dr. Ragsana Hasanova ve Marmara Üniversitesi Tekstil ve Yazma Eserler Konservasyon ve Restorasyon Ar-ge merkezi kurucularından Konservatör Dr. Meral Özomay tarafından verildi.

Kâğıt, metal, halı, kalemişi, ahşap, tablo, tekstil, deri, çini, ikona alanlarında yürütülen eserin orijinalliğini bozmadan uygulanan bakım, onarım ve koruma çalışmalarına dair detaylar  ile farklı uygulama örneklerine yer verilen konuşmaya ilgi büyüktü.

Restorasyon alanı uzmanları ve saha çalışanları ile öğrencilerin yer aldığı seminere ayrıca İSAM Kütüphanesi, Askerî Müze, Dolmabahçe Sarayı restöratörleri, Hırka-î Şerif Vakfı Kültür Merkezi yöneticileri ile çeşitli illerden gelen vakıf, dernek ve STK temsilcileri de katıldılar.

Kas

OKUL AİLE BİRLİĞİ GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Okul Aile Birliği olağan genel kurul toplantısı, Teknik Müdür Yardımcımız Şenay BUDAK başkanlığında, 31 Ekim 2018 tarihinde, enstitümüz giriş salonunda Aile yapılmıştır. Belirlenen gündem maddelerinin görüşüldüğü ve yeni divan üyelerinin seçildiği toplantıda yeni yönetim kuruluna;

Neşe ÇİmŞİR

Okul Aile Birliği Başkanı

Nilgün SARIŞEN

Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı

Aynur TUNCA YAVAŞ

Muhasip Üye

Ayşim HAN

Üye

Nermin EROL

Sekreter

 

olarak seçilmişlerdir. Yeni eğitim öğretim yılımızın hepimiz için hayırlı ve başarılı geçmesi temennisiyle toplantı sona ermiştir.

Ekm

Bizi tutsak etmek isteyen güçler başarılı olamaz; çünkü Anadolu; elleri nasırlaşmış, yüreği tunçlaşmış, vatan vatan diye erkeğinin yanında  kundaktaki çocuğu ile cepheden cepheye koşan anaların yurdudur. Çünkü Anadolu; özgürlük için kanlarını düşünmeden dökenlerin, canlarını hiçe sayanların, düşmanın topuna güllesine göğsünü siper edenlerin  yurdudur.

Anadoludur bu teslim olur mu düşmana bu topraklar bin yıllık kardeşliğe alışıktır da alışmamıştır teslimiyete,tutsaklığa,Her yanı destan kokan bu topraklarda henüz daha son destan yazılmamıştı.

Bir heyecan kaplıyor Anadoluyu. Küreklerden, kazmalardan yapıyor silahlarını.Bir mücadele başlıyor. Ölüm kalım mücadelesi bu. Herkes sarı saçlı, mavi gözlü bir kumandanın peşinde dişiyle, tırnağıyla  canıyla kanıyla  katılıyor bu mücadeleye. Herkeste aynı inanç, herkeste aynı duygu, herkeste söz: “Ya İstiklal Ya ölüm!”  

Bu topraklarda, Mustafa Kemal Atatürk´ün çevresinde kenetlenen milletimizin gayretiyle, milli mücadelenin zaferiyle sonuçlanan ve ardından bütün bağımsızlık bekleyen uluslara örnek olan üstün bir başarı destanı yazıldı.

Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´mızın 95. yılı kutlu olsun.

Ekm

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü olarak bugün Vali Yardımcısı Sayın Ahmet Hamdi USTA’yı makamında ziyaret ettik.

Ekm

Yeni eğitim öğretim yılımızın hayırlı geçmesi temennisiyle ilk etkinliğini gerçekleştiren Kültür Kulübümüz 20 Ekim 2018 Cumartesi günü İstanbul’un en güzel semtlerinden Moda’da etkinlik düzenledi. Program sabah Moda Spor Kulübü’nde yapılan kahvaltıyla başladı, Barış Manço Müzesi’nin ziyareti, yalnızca kadınların ürettiği ürünlerin satışının yapıldığı Müze Shop, vintage ürünlerin satıldığı butiklerin gezilmesiyle son buldu.

Ekm

İstanbul Cağaloğlu Geleneksel Türk Sanatları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, 18-19 Ekim 2018 tarihlerinde  program geliştirme çalışması gerçekleştirildi.

Ekm

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Biret Tavman’ın öncülüğünde 2011 yılında başlatılan Ters-Yüz projesi, kısa sürede Türk örme sanayini dünyaya tanıtan sosyal sorumluluk projesi haline geldi. Aralarında enstitümüz öğretmenlerinden Ayşe Dizman’ın da bulunduğu oluşum daha önce ülkemizde farklı sergilere de imza atmıştı.