T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Tem

Tem

Pendik Belediyesi tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen “Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması” dün başladı. Pendik Sahili Tören Alanı’nda başlayan festival için 22 ülkeden 62 sanatçı Pendik’e geldi. İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nün de katılımcısı olduğu festivalin ama teması bu yıl çini olarak belirlendi.

 

Haz

     Enstitümüzde alanında uzman akademisyen Dr. Ragsana HASANOVA ile

14 Temmuz´da başlayacak olan çeşitli restorasyon ve konservasyon eğitimleri kurslarında sınırlı sayıda kontenjan bulunuyor.

     İlgilenenler detaylar ve kayıt şartları hakkında 0216 321 77 95 numaralı telefondan bilgi alabilirler

Haz

SİVAS’TA BULUNAN OSMANLI EMANETİ ŞEHZADE TÜRBELERİNE VEFA

Sivas Abdülvahabi Gazi Cami içindeki türbede medfun bulunan Yavuz Sultan Selim´in oğulları Şehzade Osman, Şehzade Orhan ve Şehzade Abdullah´ın sanduka örtüleri enstitümüzde yenilendi.

Haz

13 Haziran 2018 günü enstitümüzde sanat ve kültür söyleşilerinin son konuğu olan Süleyman Faruk Göncüoğlu çalışanlarımıza seminer verdi. Çok değerli yazar, akademisyen,müzeci Göncüoğlu, dünya tarihinden örneklerle zenginleştirdiği konuşmasında kendi kültür tarihimiz ile ilgili hepimizi düşündüren ilginç gerçeklere yer verdi.

 

Haz

12 Haziran 2018 Salı günü enstitümüzde Mesleki İletişim Becerisi Semineri gerçekleştirildi.

 

Çalışanlarımızla iki grup halinde gerçekleştirilen, eğitim müdürü ve yönetici danışmanı olarak çalışmalarına devam eden Psikolog Ahmet Arınç Sönmez tarafından verilen eğitimler oldukça verimli geçti.

Haz

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Sayın Hümeyra Şahin enstitümüz Araştırma Bölümü yönetici ve öğretmenlerinden yürütülmekte olan projelerimizle ilgili ayrıntılı bilgi aldılar.

Haz

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı sonunda, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin´in katılımlarıyla canlı gerçekleştirilen 11.06.2018 tarihindeki programı izledik.

Haz

Zengin kültür mirasımızı bizden sonraki kuşaklara zarar görmeden aktarabilmek için, enstitiümüz bünyesinde de başlatılan çalışmalar ile ilgili olarak, deneyimli akademisyen Dr. Ragsana Hasanova mesleki eğitim kapsamında, 11 Haziran 2018 Pazartesi günü çalışanlarımıza restorasyon ve konservasyon semineri verdi.

Haz

Olgunlaşma enstitüleri danışma kurulu toplantısı, T.C. Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Hümeyra Şahin, T.C. MEB Müsteşar Yardımcısı Cumaali Demirtaş, T.C. MEB Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, T.C. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ile T.C. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Ahmet Vefa Güler’in  katılımıyla 07 Haziran 2018 tarihinde İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü´nde gerçekleşti.

 

Olgunlaşma enstitülerinin genel yapısı ve mevcut durumunun değerlendirildiği toplantıda, enstitülerin kurumsal kimliğinin güncellenerek yeniden yorumlanması konusunda danışma kurulundan Prof. Dr. Hülya Tezcan, İş Kadını Suzan Toplusoy, Kreatif Direktör Hilal Sendur Tunç, Koleksiyoner Yusuf İyilik, Mimar Mehmet Fehmi Bilge, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü İlknur Koçbıyık, İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Yusuf Gürlek’in düşünceleri dinlenerek görüş alışverişinde bulunuldu.

Haz

Üsküdar İlçe Müftüsü Ali Çakmak, enstitümüzü ziyaret ederek yürütmekte olduğumuz Minber Kapı Örtüleri Projesi hakkında bilgi aldılar.

May

2017-2018 Eğitim öğretim yılı boyunca çeşitli beceri geliştirme kurslarımıza devam eden kursiyerlerin ürünlerini sergiledikleri Yıl Sonu Kursiyer Sergisi açıldı.

May

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Dr. Yusuf Tekin ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk Yelkenci enstitümüzü ziyaret ettiler.

May

Enstitümüzün devam eden projelerinden olan "İstanbul´un Seyyareleri" ve kitre bebek sanatı çalışmalarımız 24 TV Kanalında yayınlandı. Geleneksel Türk El Sanatlarımızın korunması ve kültürel değerlerimizin gelecek nesillere aktarılabilmesi amacıyla hayata geçirilen projemiz ile ilgili Müdür Yardımcısı Gülnigar İnce ve projemize emek veren El Sanatları Teknolojisi öğretmenimiz Canan Kırmızı proje detayları hakkında 24 TV Kanalına bilgi verdiler.

May

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü olarak 9-13 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen Londra El Sanatları Haftasında yer aldık