T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Nis

Türkiye’nin en önemli restorasyon, arkeoloji ve müzecilik fuarı olan

2019 Heritage İstanbul Fuarı’na katılıyoruz.

Mrt

Hanım Sultanlar Koleksiyonumuzun sergilendiği Nevmekan Sahilde düzenlenen "Üsküdar Kadın Buluşmaları" organizasyonuna Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi konuk oldu. 
Enstitümüz atölyelerinde 3 seneyi aşkın bir sürede tamamlan Hanım Sultanlar ve Padişahlar kitre koleksiyonumuzun sergilendiği Üsküdar Belediyesi Hanım Sultanlar Müzesi´ni gezen Sayın Emine Erdoğan konuşmalarında " Burası yüzümüzü nereye dönsek ecdadımızın izlerini gördüğümüz tarihî eserlerle dolu bir açık hava müzesidir. Tüm bunlar Üsküdar´ın manevi iklimini kuvvetlendirir. Gündelik yaşamın arasında karşımıza ansızın çıkan mezarlıklar ve türbeler iç dünyamızı olgunlaştırır. Yaşamın doğumla ölüm arasında bir salıncak olduğunu aklımıza nakşeder."dedi.
Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin teşrifleriyle onurlandırdığı buluşmaya iş dünyasından, sanat, siyaset ve cemiyet hayatından çok değerli hanımefendiler ile enstitümüzde yürütülen Hanım Sultanlar Projesinin danışmanlığını yapan Prof.Dr. Hülya Tezcan ve sorumlu Müdür Yardımcımız Gülnigar Karabay katıldılar.

Mrt

Pendik Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Vildan Göktaş ve öğretmenleri enstitümüzü ziyaret ettiler. Üretim atölyelerimizi, birimlerimizi ve müzemizi gezerek çalışmalarımız hakkında bilgi alan ziyaretçilerimize ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederiz.

Mrt

Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi eski öğretim üyelerinden Sayın Esco Naskali Türk Dili Edebiyatı Bölümü doktora öğrencileri ile enstitümüzü ziyaret ettiler. Üretim atölyelerimizi, bölümlerimizi ve müzemizi gezerek çalışmalarımız hakkında bilgi alan Doğu Dilleri Uzmanı, Dilbilimci Naskali özellikle ilgilendiği Ebru Sanatı hakkında öğretmenlerimizle görüştü.

İlgilerinden dolayı Sayın Esco Naskali’ye teşekkür ederiz.

Mrt

Başarılı moda tasarımcısı Hakan Akkaya 15´te 1 konuğumuz oldu.

Daha önce ekranlarda çok izlenen stil programı, bugünlerde ise son üç yıldır üst üste katıldığı New York Moda Haftası´nda ve diğer projelerindeki başarılarıyla adından hep söz ettiren Hakan Akkaya´yı enstitümüzde Singer markasının işbirliğiyle ağırladık. 

Bu özel konuğumuz için enstitümüzde Ümraniye Halide Edip Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi ile Arnavutköy Şehit Demet Sezen Çok Programlı Lisesi moda tasarımı öğrencileri ve çok sayıda dışarıdan katılımcılar bizlerleydi.


Çok genç yaşta başlayıp neredeyse 20 yıldır emek verdiği kariyer serüvenini ve bu yolculuktaki önemli kilometre taşlarını, içten bir anlatımla paylaşan, özellikle moda tasarımı öğrencileri ile yakından ilgilenerek onlara rehberlik edecek altın bilgiler veren, birlikte fotoğraf çektirmek isteyen öğrencileri kırmayan Hakan Akkaya´ya çok teşekkür ederiz.

Mrt

Yemen yararına düzenlediğimiz ilk müzayedemizde , bütün duyarlılığıyla destek olan, Tezhip ve Minyatür sanatçısı Sabriye Şeker’i öğrencilerini yetiştirdiği Şeker Sanatevi’nde ziyaret ettik.

Yurt içinde ve yurt dışında pek çok sergiye imza atan sanatçıya, değerli katkıları ve nezaketi için çok teşekkür ederiz.

Mrt

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre Merkezi’nde Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un 2023 Vizyonu ile ilgili “Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları” programına katıldık.

Bilimsel verilere dayalı, ölçülebilir hedefler ile müzik, sanat, spor, günlük yaşam becerileri gibi her alanda donanımlı nesillerin yetiştirilmesi için yapılacak güncellemelerin müjdesini veren Sayın Bakanımızla eğitim adına atılacak bütün adımların hayırlı olmasını diliyoruz.  

Mrt

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bulunan Etnografya Müzesi’nde, danışmanımız Dr. Ragsana Hasanova öncülüğünde, Müdür Yardımcımız İlkay Belibağlı, Tekstil Laboratuvarı şefimiz Nesrin Öztürkoğlu ve Hattat Ömer Faruk Özoğul restorasyon ve konservasyon eğitimi aldılar.

İstanbul Valiliği Yatırım İzleme Komisyonu Başkanlığı uzmanları, Marmara Üniversitesi öğretim görevlileri ile Dolmabahçe Sarayı uzmanları da aynı eğitimi aldılar.

Etnografya Müzesi’nin restorasyon ve konservasyon laboratuvarlarında gözlem ve bire bir uygulama yaptıkları eğitim programı 9-17 Mart 2019 tarihleri arasında, farklı dallardaki restorasyon laboratuvarlarında kemik,deri,metal,tekstil, boncuk, böcek ve kuş gibi farklı alanların restorasyon uzmanlarının sunumlarıyla ve iş başı gözlemlerle devam etti.

Enstitü ekibimize ilk gün Etnografya Müzesi genel koleksiyonu tanıtıldı. Metal restorasyonu eğitimi ardından, tekstil uygulama laboratuvarında çalışıldı. Kök boyama uygulamaları gözlemlendi.

Dünyanın sayılı koleksiyonlarına sahip en büyük müzelerinden olan Hermitage Müzesi’ni de program dahilinde gezen ekibimiz daha önce çalışmış olduğumuz Kurgandaki Medeniyet: Pazırık ile ilgili sergilenen eserleri ve Hermitage Müzesi restorasyonlarını inceleme fırsatı daha pek çok eseri görme fırsatı yakaladılar.

Mrt

Son dönemlerin en çok seyredilen yapımlarından Payitaht Abdülhamid dizisi başrol oyuncuları Bülent İnal ile Bahadır Yenişehirlioğlu enstitümüzü ziyaret ettiler.

Enstitü yönetimimizden çalışmalarımız hakkında bilgi alan konuklarımızla, yürütmekte olduğumuz Hanım Sultanlar ve Padişahlar projemizle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

İlgileri için kendilerine çok teşekkür ederiz.

Mrt

Eğitim-Bir-Sen 3 No’lu Şube Başkanı Sayın Erol Ermiş, Üsküdar İlçe Başkanı Sayın Semih Durmuş ve sendika yönetimi enstitümüzü ziyaret ederek çalışmalarımız hakkında bilgi aldılar.

Kendilerine  nazik ziyaretleri için çok teşekkür ederiz.

Mrt

Ülke ekonomisine katkıları eşsiz olan Sabancı Ailesi’nden Sayın Sevda Sabancı enstitümüzü ziyaret ederek çalışmalarımız hakkında bilgi aldılar. Bölümlerimizi ve enstitü müzemizi gezen Sayın Sabancı’ya nazik ziyaretleri için çok teşekkür ederiz.

Mrt

Ak Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Osman Boyraz enstitümüzü ziyaret ettiler. Yoğun programı arasında zaman ayırarak çalışmalarımız hakkında bilgi alan, kurs sınıflarımızı, atölyelerimizi gezerek öğretmen ve öğrencilerimizle sohbet eden güleryüzlü vekilimize ve beraberindekilere nazik ziyaretleri için çok teşekkür ederiz.

Mrt

15’te 1 Kültür ve sanat söyleşilerimizin konuğu Kültür ve Turizm Bakanlığı Folklor Araştırmacısı Dr. Tuba Kurtuluş, “Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonunda Korunan Sıcak Baskı Tekniğiyle Desenlendirilmiş Osmanlı Kumaşları” konulu sunumuyla bizlerleydi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Ana Bilim Dalı Türk İslam Sanatları yüksek lisans ve doktora programını tamamlayan Sayın Kurtuluş, daha önce Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarı Müdürlüğü ve son olarak İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile yine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonuna ait incelediği 50 kaftanda sıcak baskıların uygulama yöntemlerine ilişkin araştırma sonuçlarını tarihsel gelişim içinde kumaşa baskı tekniklerini, araştırma konusuyla ilgili doğuda ve batıda ulaştığı benzer uygulama örneklerini paylaşan konuğumuz, gelen soruları yanıtlayarak söyleşisini tamamladı.

Çok değerli katkıları için Sayın Dr. Tuba Kurtuluş’a tekrar teşekkür ediyoruz.

Mrt

Kurtuluş Savaşı’nın en zor günlerinde, I. İnönü Savaşı’nın kazanılmasının ardından, Türk milletinin moral gücünün yükseltilmesi amacıyla yapılan yarışmada 1.olani millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kahraman ordumuza hitaben zafer inancıyla kaleme aldığı İstiklal Marşı, TBMM’de alkışlarla kabul edilmiştir.

Ulusal bağımsızlığımızın sembolü için daha sonra Ersoy: “ O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın!” demiştir.

İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümünde, başta Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyoruz.

Mrt

Ümraniye Halide Edip Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Sınıfı öğrencileri enstitümüz seramik atölyesini ziyaret ettiler. Kendi seçtikleri kalıpla seramik hamuruna baskı yapan minik öğrenciler, yeni bir sanat dalıyla tanışmanın mutluluğuyla, kendi elleriyle çamura şekil vermenin keyfini yaşadılar.