T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Kas

Kas

ENSTİTÜMÜZDE KONUKLARIMIZI AĞIRLADIK

 

İstanbul Türbeler ve Müze Müdürü Sayın Ekrem AYTAR, Üsküdar Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz Hanım Sultanlar proje danışmanımız Prof. Dr. Hülya TEZCAN, Marmara Üniversitesi Teknoloji Mühensiliği, Tekstil Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Meral ÖZOMAY ile Marmara Üniversitesi Tekstil ve Yazma Eserler Konservasyon ve Restorasyon Ar-ge  merkezinden öğretim görevlileri, Valilik Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı ile Türbeler Müze Müdürlüğü uzman ekiplerini 8 Kasım 2018 günü enstitümüzde ağırladık. Atölyelerimizi gezerek çalışmalarımız hakkında bilgi alan konuklar, yeni kurulan konservasyon laboratuvarımızı da gezdiler. 

 

 

 

 

Kas

Zeynep Kamil Türbe Farbelalarının Restorasyon ve Konservasyonu Projesine başladık.

Kas

Marmara Üniversitesi ile işbirliğimiz, yürütmekte olduğumuz projelerimiz ve yeni kurulan restorasyon laboratuvarımızın çalışmaları ile ilgili olarak Marmara Üniversitesi rektörü Sayın Erol Özvar’ı makamında ziyaret ettik.

Çalışmalarımızla yakından ilgilenen Sayın Özvar´a çok teşekkür ediyoruz.

Kas

Enstitümüzde “Taşınabilir Kültür Varlıklarının Restorasyonu ve Konservasyonu” semineri, 3 Kasım 2018 Cumartesi günü, danışmanımız Konservatör Dr. Ragsana Hasanova ve Marmara Üniversitesi Tekstil ve Yazma Eserler Konservasyon ve Restorasyon Ar-ge merkezi kurucularından Konservatör Dr. Meral Özomay tarafından verildi.

Kâğıt, metal, halı, kalemişi, ahşap, tablo, tekstil, deri, çini, ikona alanlarında yürütülen eserin orijinalliğini bozmadan uygulanan bakım, onarım ve koruma çalışmalarına dair detaylar  ile farklı uygulama örneklerine yer verilen konuşmaya ilgi büyüktü.

Restorasyon alanı uzmanları ve saha çalışanları ile öğrencilerin yer aldığı seminere ayrıca İSAM Kütüphanesi, Askerî Müze, Dolmabahçe Sarayı restöratörleri, Hırka-î Şerif Vakfı Kültür Merkezi yöneticileri ile çeşitli illerden gelen vakıf, dernek ve STK temsilcileri de katıldılar.

Kas

OKUL AİLE BİRLİĞİ GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI

Okul Aile Birliği olağan genel kurul toplantısı, Teknik Müdür Yardımcımız Şenay BUDAK başkanlığında, 31 Ekim 2018 tarihinde, enstitümüz giriş salonunda Aile yapılmıştır. Belirlenen gündem maddelerinin görüşüldüğü ve yeni divan üyelerinin seçildiği toplantıda yeni yönetim kuruluna;

Neşe ÇİmŞİR

Okul Aile Birliği Başkanı

Nilgün SARIŞEN

Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı

Aynur TUNCA YAVAŞ

Muhasip Üye

Ayşim HAN

Üye

Nermin EROL

Sekreter

 

olarak seçilmişlerdir. Yeni eğitim öğretim yılımızın hepimiz için hayırlı ve başarılı geçmesi temennisiyle toplantı sona ermiştir.

Ekm

Bizi tutsak etmek isteyen güçler başarılı olamaz; çünkü Anadolu; elleri nasırlaşmış, yüreği tunçlaşmış, vatan vatan diye erkeğinin yanında  kundaktaki çocuğu ile cepheden cepheye koşan anaların yurdudur. Çünkü Anadolu; özgürlük için kanlarını düşünmeden dökenlerin, canlarını hiçe sayanların, düşmanın topuna güllesine göğsünü siper edenlerin  yurdudur.

Anadoludur bu teslim olur mu düşmana bu topraklar bin yıllık kardeşliğe alışıktır da alışmamıştır teslimiyete,tutsaklığa,Her yanı destan kokan bu topraklarda henüz daha son destan yazılmamıştı.

Bir heyecan kaplıyor Anadoluyu. Küreklerden, kazmalardan yapıyor silahlarını.Bir mücadele başlıyor. Ölüm kalım mücadelesi bu. Herkes sarı saçlı, mavi gözlü bir kumandanın peşinde dişiyle, tırnağıyla  canıyla kanıyla  katılıyor bu mücadeleye. Herkeste aynı inanç, herkeste aynı duygu, herkeste söz: “Ya İstiklal Ya ölüm!”  

Bu topraklarda, Mustafa Kemal Atatürk´ün çevresinde kenetlenen milletimizin gayretiyle, milli mücadelenin zaferiyle sonuçlanan ve ardından bütün bağımsızlık bekleyen uluslara örnek olan üstün bir başarı destanı yazıldı.

Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´mızın 95. yılı kutlu olsun.

Ekm

Ekm

Yeni eğitim öğretim yılımızın hayırlı geçmesi temennisiyle ilk etkinliğini gerçekleştiren Kültür Kulübümüz 20 Ekim 2018 Cumartesi günü İstanbul’un en güzel semtlerinden Moda’da etkinlik düzenledi. Program sabah Moda Spor Kulübü’nde yapılan kahvaltıyla başladı, Barış Manço Müzesi’nin ziyareti, yalnızca kadınların ürettiği ürünlerin satışının yapıldığı Müze Shop, vintage ürünlerin satıldığı butiklerin gezilmesiyle son buldu.

Ekm

İstanbul Cağaloğlu Geleneksel Türk Sanatları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, 18-19 Ekim 2018 tarihlerinde  program geliştirme çalışması gerçekleştirildi.

Ekm

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Biret Tavman’ın öncülüğünde 2011 yılında başlatılan Ters-Yüz projesi, kısa sürede Türk örme sanayini dünyaya tanıtan sosyal sorumluluk projesi haline geldi. Aralarında enstitümüz öğretmenlerinden Ayşe Dizman’ın da bulunduğu oluşum daha önce ülkemizde farklı sergilere de imza atmıştı.

Eyl

Üsküdar Belediyesi Osmanlı Hanım Sultanlar Projesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Sergilendi.

Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın Büyükelçiler Konferansı nedeniyle ülkemizde bulunan kadın büyükelçi ve büyükelçi eşleri onuruna verdiği yemek programında sergilenen Osmanlı Hanım Sultanları kitre model bebeklerimiz davetlilerden büyük ilgi gördü.

Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen’in Üsküdar tarihinde iz bırakan, Osmanlı sultanlarının zarafetini bugüne taşımak ve kültürel değerlerimizin gelecek nesillere aktarılasını sağlamak amacıyla enstitümüzün Üsküdar Belediyesi için hazırladığı 30 adet Hanım Sultan ve projenin devam eden üçüncü etabın ait 3 adet Osmanlı padişahının kitre model bebeği külliyenin fuaye alanındaki sergiyle konuklara tanıtıldı.

Enstitü atölyelerimizde dönemin kumaş desenlerine ve giyim kültürüne uygun biçimde, yoğun akademik çalışmalarla hazırlanan proje, tüm etapları tamamlandığında Üsküdar Belediyesi tarafından yapılacak müze ile gelecek nesillere aktarılacaktır.

 

Ağu

Sivas Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Sayın Aysel Şenlen enstitümüz atölyelerini ziyaret ederek yürütmekte olduğumuz projelerle ilgili bilgi alışverişinde bulundular. Nazik ziyaretlerinden ötürü kendilerine teşekkür ediyoruz.

Ağu

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü olarak el sanatları atölyemiz öğretmenlerinden kitre bebek sanatçıları Naciye Aksakaloğlu ve İlknur Osmanoğlu’nun katılımcısı olduğu; Büyükçekmece Belediyesi tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali kapsamında ‘Bi dünya Bebek Sergisi” Büyükçekmece’de açıldı


Enstitü olarak kültürel değerlerimizin korunması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlamak amacıyla devam eden projelerimiz kapsamında el sanatları atölyemizde titizlikle hazırlanan model kitre bebekler sergide yoğun ilgi görüyor. 25 ülkeden 20 sanatçı ile 200 parçadan oluşan bebek sergisi 4 Ağustos’a kadar ziyarete açıktır.

Ağu

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, TBC (Technical Business Consulting), Artwinrescon ve GUSKO-DER işbirliği ile düzenlenen “Yeni Başlayanlar İçin El Yazmaları ve Tarihi Belgeler Restorasyon Eğitimi” 16-18 Temmuz tarihlerinde İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nde, konusunda dünyaca ünlü uzman eğitimci Dr. Bassam Adnan Daghestani tarafından verildi.