T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Mrt

Enstitümüzde yeni başlayan Kağıt Eser Konservasyonu ve Tekstil Eser Restorasyonu eğitimlerinin ilk grup kayıtları tamamlanmak üzere. Sonunda katılım belgesi almaya hak kazanılacak eğitim dört ay boyunca sürecek.

Mrt

Enstitü müdürümüz Yusuf GÜRLEK ve müdür yardımcımız  Semra KIR ŞİMŞEK, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail ERDEM´i makamlarında ziyaret ederek, sergilenen asker kıyafetlerinde katkı sağladığımız Sancaktepe Belediye´ne ait  1915 Çanakkale Panorama´da sergilenecek enstitümüzde üretilen 57. Alay sancağını takdim ettiler. Enstitümüzün yürütmekte olduğu projeler hakkında bilgi alan Başkan İsmail ERDEM ve başkan yardımcısı Mehmet Genç çalışmalarımızla yakından ilgilendiler. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. 

Mrt

Üsküdar Belediyesi tarafından bu yıl 2´ncisi düzenlenen İz Bırakan Kadınlar Zirvesi´nde Osmanlı Saray Sultanları Giysi Koleksiyonunun Sunumu Yapıldı

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nün Üsküdar Belediyesi işbirliğiyle uyguladığı  “Osmanlı Saray Sultanları Projesi” kapsamında hazırlanan giysi koleksiyonu,

 9 Mart’ta Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel düzenlenen “2. Uluslararası İz Bırakan Kadınlar” programında Asil Çağıl’ın koreografisinde özel bir defile ile davetlilere sunuldu.

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ve Üsküdar Belediyesi işbirliği ile yürütülen “Osmanlı Saray Sultanları” projesi ile XVI-XIX. yüzyıllar arasında yaşayan, iyiliğin, zarâfetin ve şefkatin temsilcileri olan hanım sultanlarımızın eserleri ve kültürel mirasımızın önemli bir parçası olan saray giyiminin tanıtılması amaçlanıyor.

 

“Osmanlı Saray Sultanları” projesi giysi koleksiyonunda Osmanlı saray giyiminin kumaş, desen, model, mücevher ve başlık özellikleri Topkapı Sarayı Müzesi’nde bulunan örneklerden, minyatürlerden, sanatçı tablolarından, gravürlerden, akademik araştırmalardan ve basılı kaynaklardan yararlanılarak İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nün araştırma, tasarım, el sanatları, giyim, saraciye, kuyumculuk ve nakış atölyelerinde titizlikle hazırlandı.

 

“Osmanlı Saray Sultanları” projesinin ilk adımında Üsküdar’a ve İstanbul’a kalıcı eserler vakfeden hanım sultanlarımızın kıyafetleri, aslına sadık kalınarak 40 cm. boyundaki kitre bebeklere uygulandı. Üsküdar Belediyesi tarafından  on yedisi  vâlide sultan ve on üçü padişah kızı olmak üzere  otuz hanım sultanı   tanıtan özel  bir katalog oluşturularak hanım sultanların yaşamları, vakfettikleri eserler ve kıyafetlerinin özellikleri tanıtıldı.

 

“Osmanlı Saray Sultanları” projesinin sonraki adımında hanım sultan bebeklerin seri üretimi gerçekleştirildi. Kitre bebek uygulamalarıyla aynı ebatlardaki model bebeklerin seri üretimiyle yurtiçi ve yurtdışında milli kültürümüzün tanıtılması amaçlanmaktadır.

 

“Osmanlı Saray Sultanları” projesinin üçüncü adımı olan hanım sultan kıyafetinin kostüm çalışması İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü üretim atölyelerinde titizlikle tamamlanmıştır. Model ve desenlerde modernizasyon yapmadan, dönem özelliklerine uygun olarak hazırlanan otuz hanım sultana ait giysi koleksiyonunun yurtiçi ve yurtdışında defile, sergi ve çeşitli etkinliklerde sunulması planlanmaktadır.

 

Osmanlı Saray Sultanları projesinin bir sonraki aşamasında ise 36 Osmanlı padişahının kitre bebek modellerinin yapımı planlanmaktadır. İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Türk kültürünü ve kültür varlıklarını koruma, geliştirme, yaşatma ve tanıtma amacıyla araştırma ve incelemeler yapmaya bu değerleri proje haline getirerek sunmaya devam ediyor.

 

 

 

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ “İZ BIRAKAN KADINLAR”I AĞIRLADI

Üsküdar Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında geleneksel olarak düzenlediği İz Bırakan Kadınlar Zirvesi’nin 2’ncisinde, başarılarıyla Türkiye ve dünyada iz bırakan kadınları bir araya getirdi.

 

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ev sahipliğinde, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen zirveye, koşulsuz mücadeleleriyle tüm dünyada örnekle gösterilen “İz Bırakan Kadınlar”ın başarı hikâyeleri damga vurdu.

 

Zirveye devlet sanatçısı unvanına sahip Ajda Pekkan, 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde şehit olan Cuma Dağ’ın eşi Rukiye Dağ, tüm dünyaya basketbol oyuncularının başörtülü de olabileceğini gösteren Bosna Hersekli Indıra Kaljo, Londra, Paris, Newyork moda haftalarına damgasını vuran Zeynep Kartal, geçen yıl İsveç’te Yılın Kahramanı ödülünü alan Fatma İpek Alcı ve Türk bayrağını tüm dünyada başarılıyla temsil eden down sendromlu milli yüzücü Fatma Çağla Demir konuşmacı olarak katıldı.

 

Türkmen: “Kadınlar, gelecek nesillerin mimarıdır”

 

Etkinliğe ev sahipliği yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen yaptığı konuşmasında kadınların sadece bir gün değil, her gün bir ömür değil asırlar boyu dünyaya bırakılmış her izin kaynağı olduğunu vurguladı. Türkmen, “Kadınlarımız bir milletin şekillenmesinde emekleriyle faktör değil aktör olma vasfına haizdirler ki, bu vasıf tanımlara sığmayacak kadar kutlu ve kutsaldır. Çünkü kadınlar, gelecek nesillerin mimarıdır. Vatan müdafaasına asker yetiştiren kutlu bir armağandır.” dedi.

 

Ajda Pekkan: “İz bırakmanın tek koşulu: Saygı.”

 

Konuşmasında 60’lı yıllardan bu yana süren sanat hayatı boyunca iz bırakmanın tek koşulunun saygı olduğuna değinen Ajda Pekkan, şunları söyledi: “Öncelikle kendime, yaptığım işe, kabiliyetime saygı, sonra sevenlerime saygı… Ve elbette ülkeme, topluma ve o toplumun değerlerine saygı! Bugünkü refahımızın temelinde bizi birbirimize bağlayan değerler yatıyor. Onlar olmasa huzur olmaz. Bu değerlerimizi koruyabildiğimiz sürece spordan siyasete sanata kadar daha nice başarılara imza atan kadınlarımız, yarınlarımızın emanetçisi olacaklar”

 

Sadece Üsküdar’dan değil tüm İstanbul’dan yoğun bir katılımın sağlandığı zirvenin sonunda, Osmanlı’nın Tarihine İz Bırakan Hanım Sultanlarının Kıyafetleri Defilesi düzenlendi. Defile Sabancı Olgunlaştırma Enstitüsü Asil Çağıl Koreografisiyle; Hürrem Sultan, Kösem Sultan, Nurbanu Valide Sultan, Mihrimah Sultan, Esma Sultan, Hatice Sultan, Safiye Valide Sultan, Ayşe Sultan gibi Osmanlı tarihinde en az padişahlar kadar büyük bir öneme sahip Osmanlı sultanlarının kıyafetleri sergilendi. Katılımcıları Osmanlı tarihine uzanan kısa bir yolculuğa çıkaran defilede, birbirinden ışıltılı ve görkemli sultan kıyafetleri göz kamaştırdı.

Mrt

İstiklal Marşımızın Kabülü’nün  97.yılı dolayısıyla düzenlenen kutlama programında, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ,İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve Türkiye Cumhuriyeti’ne emeği geçmiş olan bütün Türk büyükleri ve şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu akabinde  İstiklal Marşımız okundu. Koordinatör Müdür yardımcımız  Şehrazat Güldal, günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yaptılar. Milli Şairimiz  Mehmet Akif Ersoy’un hayatını konu alan  video gösterimi ile törenimiz sona erdi.

Mrt

Enstitümüzde, kurumumuz usta öğreticilerine ve ücretli öğretmenlere yönelik oryantasyon eğitimi başladı. 12-16 Mart 2018 haftası boyunca gerçekleştirilecek eğitim programı Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdiresi Sayın Hülya Narsap tarafından düzenleniyor. Eğitim süresince aşağıdaki konu başlıklarında eğitim alacak personelimiz yapılacak değerlendirme ile eğitimlerini tamamlayacaklar.

-Eğitim Öğretim Nedir?

-Öğretmenlik Mesleği

- Öğretmenlik Mesleğinde Etik Değerler

-Öğretimde Strateji Yöntem ve Teknikler

-Öğretimde Ölçme ve Değerlendirme

-Yetişkin Eğitimi

-Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Yaygın Eğitim Yönetmeliği

-İletişim ve Beden Dili

-İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

-Protokol Kuralları

-Eğitim ve Öğretimde Plan ve plan yapmanın özellikleri

-Ücretli Öğretmen ve Usta Öğreticilerin uyması gereken kurallar

Mrt

Üsküdar Belediyesi 2.Uluslararası İz Bırakan Kadınlar Zirvesi´nde enstitümüz tarafından hazırlanan "Osmanlı Saray Sultanları" giysi koleksiyonu sunumumuza teşriflerinizi bekleriz. Program 9 Mart 2018 tarihinde,saat 14:30´da,Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilecektir.

Şbt

Enstitümüz Tasarım Bölüm Şefi Ayşe Dizman Türk Amerikan Üniversiteliler Derneği davetiyle dernek üyeleri ve dernek davetlilerine hitaben “Avrupa’da Türk Modasının Etkileri”  konulu bir konferans verdi. Konuşmasında 15. ve 19. yüzyıl arasında yoğun Osmanlı etkisi altında kalan Avrupa giyim, kuşam, halı, dokuma,porselen, çiniler ve duvar resimleri, kahve kültürü ve çadırlar gibi günlük yaşam dinamikleri  gibi alanlardaki etkilerini aktaran Sayın Dizman’ı tebrik ediyoruz.

Şbt

Sancaktepe Belediyesi’ne ait 1915 Çanakkale Panorama ve Muhsin Yazıcıoğlu Şehitlik Parkını, 15 Şubat 2018 tarihinde ziyaret ettik. Şanlı tarihimize kanla yazılan bir kahramanlık destanı olan Çanakkale’yi ölümsüzleştiren eserde, asker kıyafetlerinin hazırlanmasında katkı sağlayan öğretmenlerimiz eserleri yerinde görme fırsatı elde ettiler. Emeği geçen herkese çok teşekkür eder, dünyada eşi benzeri olmayan kutlu emanetin unutulmamasını dileriz.

Şbt

Üsküdar Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürümüz Sayın İsmail İlhan, enstitümüzü ziyaret ederek çalışmalarımız hakkında bilgi almışlardır. Kendilerine nazik ziyaretleri için çok teşekkür ederiz.

Şbt

Enstitü Müdürümüz Yusuf Gürlek, Araştırma Bölümü Müdür Yardımcımız İlkay Belibağlı ve proje ekibimizden Müşfika Akbulut ile Derya Adıgüzel, görevine yeni başlayan İstanbul Türbeler Müze Müdürü Ekrem Aytar´ı makamında ziyaret ederek yürütmekte olduğumuz Puşide Projesi hakkında bilgilendirdiler. Projemizin ilk kitabını kendilerine takdim ettiğimiz Sayın Aytar´a ilgilerinden ötürü çok teşekkür ediyoruz.

 

Şbt

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında ilk bilgilendirmeleri Daire Başkanları Cengiz ORTA ile Ertuğrul ÜNLÜ gerçekleştirdiler. 2018 yılında yürütülecek olan yaygın eğitim faaliyetleri ile  e-yaygın sisteminde gerçekleştirilen revizyonlara ilişkin konularda yapılan genel bilgilendirme toplantısına enstitü idareci, öğretmen, ve usta öğreticilerimizin tamamı katıldılar.

Halk Eğitim Merkezi ve Olgunlaşma Enstitülerinde görev yapan tüm personelin İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerindeki Hayat Boyu Öğrenmeden sorumlu müdür yardımcıları, şube müdürleri ve şeflerimizin katılımıyla gerçekleştirilen e-konferans Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL’ün katılımıyla 17 Ocak 2018 Çarşamba günü saat 11:00’de gerçekleştirilmiştir. Aktardıkları kıymetli bilgiler için Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne teşekkür ederiz.

 

 

                

Ock

Cihannüma İstanbul Hukukçular Buluşmasında Adalet Bakanlığı Müsteşarı Selahaddin Menteş´e kurumumuz tarafından özel olarak hazırlanan El-Adl Esma-ül Hüsna seramik tablo, Cihannüma Genel Başkanı Mustafa Şen ile İl Temsilcisi Dr. Yusuf Eren tarafından takdim edildi. 

Ock

Enstitü Müdürümüz Yusuf Gürlek, kurulduğu yıl olan 1972’den günümüze alanında öncü olan ve başarılı çalışmalarıyla turizm sektörüne yön veren TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) yönetiminden Genel Müdür Hakan Himmetoğlu ile bir araya geldi. Kurum işleyişi, faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi alan Sayın Himmetoğlu nezdinde  bütün TÜRSAB Yönetimine ilgileri ve nazik davetleri için teşekkür ederiz.

Ock

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Ahmet Vefa Güler, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya Narsap ile enstitümüzü ziyaret ederek çalışmalarımız ve yürüttüğümüz projeler hakkında bilgi aldılar. Ziyaretlerinden ötürü kendilerine teşekkür ederiz.

Ock

Köklü tarihimizin izlerini koruyup gelecek nesillere aktarma ve kültür mirasımızı en güzel şekilde tüm dünyaya tanıtma noktasında başarılara imza atan TBMM Milli Saraylar Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Yasin YILDIZ, Müzecilik ve Tanıtım Başkanı Fahrettin GÜN ve Yardımcıları, Restorasyon ve Teknik Uygulamalar Başkanı Sinan BÖLEK ve Yardımcıları, İdari ve Mali İşler Başkanı Hüseyin YAZICI ve Yardımcılarını enstitümüzde ağırlamaktan büyük onur duyduk. Bölümlerimizi, atölyelerimizi gezerek çalışmalarımız hakkında Enstitü Müdürümüz Yusuf GÜRLEK’ten bilgi alan TBMM Milli Saraylar yetkililerine ilgilerinden ötürü çok teşekkür ediyoruz.

TBMM Genel Sekreterliği (Milli Saraylar)

TBMM Genel Sekreter Yardımcılığı (Milli Saraylar), bünyesindeki saray, köşk, kasır, müze ve tarihi fabrikaların, uluslararası müzecilik ve konservasyon standartlarına uygun olarak idaresi, bakımı, onarımı, restorasyonu ve müze olarak işletilmesi ile görevlidir. Kuruluşu Cumhuriyet’in ilk yıllarına dayanan Milli Saraylar, zaman içerisindeki katılımlarla birlikte, iki saray, üç köşk, beş kasır, üç müze ve iki fabrikayı bünyesinde barındırmaktadır. Tarihi objeleri de dahil olmak üzere tüm bu yapıların, kültürel ve tarihi arka planlarına sadık kalınarak korunmaları, restore edilmeleri ve milli kültürümüzün değerli unsurları olarak yerli-yabancı ziyaretçiler tarafından modern müzecilik anlayışı içinde ziyaret edilmelerinin sağlanması, TBMM Genel Sekreter Yardımcılığı (Milli Saraylar)´nın temel işlevidir. Özenli çevre düzenlemeleri yapılan saray, köşk, kasır, fabrikalarda, kafeterya ve hediyelik eşya mağazalarıyla, gezi ve dinlenme hizmetleri verilmekte, sergi, sempozyum, konferans, panel, konser vb. kültürel faaliyetler düzenlenmektedir. Öte yandan, gerek süsleme, tefriş unsurları ve tarihi eşyalarıyla, gerekse mimarî özellikleriyle tüm bu yapılar; uzmanlar tarafından çağdaş yöntemler ışığında kayda geçirilmekte, kurumun kendi bünyesindeki atölyelerde, konusunda deneyimli ve eğitimli ustalar tarafından restorasyon ve konservasyonları sürdürülmektedir. Yapılan araştırma çalışmalarının sonuçlarıysa, TBMM Genel Sekreter Yardımcılığı Milli Saraylar´ca hazırlanan, bilimsel nitelikli dergi, kitap, katalog gibi yayınlarla yerli-yabancı araştırmacı ve ziyaretçilere duyurulmakta, tanıtılmaktadır. *

*http://www.millisaraylar.gov.tr/portalmain/Default.aspx