T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Tem

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü olarak Marmara Üniversitesi ve TBC (Technical Business Consulting) işbirliği ile düzenlendiğimiz, uluslararası "İkona Yapım Teknikleri Restorasyon ve Konservasyon Yöntemleri" uygulamalı eğitim semineri 1-6 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlendi.

Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan eğitim, Danışmanımız Restoratör Konservatör Dr. Ragsana Hasanova koordinatörlüğünde, bu eğitim için Rusya'dan konuk ettiğimiz Uzman eğitimci, Ressam ve Konservatör Sayın Anna GALOVKİNA ile Sayın Aleksey GALOVKİN tarafından verildi.

 

Türkiye'de bir ilk olan eğitimin açılış programında enstitü Müdürümüz Sayın Yusuf Gürlek'in açılış konuşmalarının ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Süleyman KIZILTOPRAK,Marmara Üniversitesi Tekstil Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Dr. Meral ÖZOMAY, Restorasyon Laboratuvarı Danışmanımız Restoratör Konservatör Dr. Ragsana HASANOVA ve Rusya'dan davet ettiğimiz eğitimciler Ressam ve Konservatör Sayın Anna GALOVKİNA, Ressam ve Konservatör Sayın Aleksey GALOVKİN konuşma yaptılar.

 

 

 

Enstitümüzde gerçekleşen İkona Yapım Teknikleri Restorasyon ve Konservasyon Yöntemleri eğitimine üniversitelerin restorasyon bölümlerinden akademisyenler yoğun ilgi gösterdiler. Uluslararası eğitim, aralarında Aydın Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İSAM Kütüphanesi, Dolmabahçe Sarayı Tablo Restorasyonu Bölümü, Ayasofya Müzesi Sanat Tarihi Uzmanı, Trabzon Bölge Laboratuvarı uzmanı, Lübnan'dan 2 uzman restoratör ile Geleneksel Sanatlar ve Resim Bölümü mezunlarının da yer aldığı katılımcılar ile tamamlandı.

 

Eğitimler devam ederken, Enstitü Danışmanımız Sanat Tarihçi Sayın Profesör Hülya Tezcan ve İstanbul Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı Kontrolörü Uzman Sanat tarihçi Sayın Seda Şenol ve ziyaretlerde bulunarak katılımcılarımızla sohbet ettiler ve eğitim hakkında bilgi aldılar.

 

Sunumların yanında, 6 gün boyunca gerçek ikonalarla uygulama yapma fırsatı bulan katılımcılar, daha önce gerçekleştirilmeyen bu alanda bilgi ve deneyim kazanırken, meslektaşlarıyla olan paylaşımlarını da artırdılar.

 

Bütün katılımcılar 6 gün boyunca, tüm gün süren uygulamalı eğitimlere eksiksiz katılım sağlarken, eğitim sonunda Marmara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen katılım sertifikalarını törenle aldılar.

Belge töreninde TBC (Technical Business Consulting) Genel Müdürü Fadi ADRA sektörün gelişmesi açısından gerçekleştirilen bu eğitimin önemini bildiren bir konuşma yaparak, bu alandaki işbirliğimizin sürmesi ve düzenlenen bu eğitimin devamının gelmesi dilekleriyle sözlerini bitirdi.

 

 

Haz

Türkiye'de Bir İlk Olan Uluslararası "İkona Yapım Teknikleri Restorasyon ve Konservasyon Yöntemleri" Semineri İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde Başlıyor.

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, Marmara Üniversitesi ve Lübnan firması olan TBC (Technical Business Consulting) işbirliği ile düzenlenen uluslararası "İkona Yapım Teknikleri Restorasyon ve Konservasyon Yöntemleri" semineri 01-06 Temmuz 2019 tarihlerinde Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde yapılacak. Rusya'dan gelen, konusunda dünyaca ünlü uzman eğitimcilerden ressam ve konservatör Aleksey GALOVKİN ile eğitimci, ressam ve konservatör Anna GALOVKİNA tarafından verilecek olan uluslararası eğitimin koordinatörlüğünü Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Danışmanı Konservatör Dr. Ragsana HASANOVA yapıyor.

Sınırlı sayıda katılımcının yer alacağı eğitim altı gün boyunca devam edecek olup açılış programı halka açık olarak gerçekleşecek. Katılım için üniversitelerin restorasyon ve konservasyon bölümlerinden mezun olmak ya da alanında en az iki yıllık deneyim şartı aranan uygulamalı eğitim sonunda katılımcılara Marmara Üniversitesi tarafından sertifika verilecek.

Üzerinde dini ritüel ve hikayelerin tasvir edildiği resimlerin yer aldığı ikonaların restorasyon ve konservasyonları için uygun ortam, teknik donanım ve doğru uygulamalar ile bozmadan korunması yöntemlerini içeren eğitimde uygulamalı atölye çalışmaları ile katılımcılara bilimsel bir çalışma ortamı oluşturularak restorasyon yöntemlerine en iyi şekilde odaklanmaları sağlanacak.

İkon veya ikona; kutsal sayılan kişi ve olayların çeşitli objelere yapılmış temsili resimleridir. Türkçeye Fransızca icône sözcüğünden geçmiş olan kelimenin kökeni Yunanca eikon "resim, portre" sözcüğüdür.

Günümüzde ikona deyince, genellikle, tahta bir pano üzerine yapılan dini resimler akla gelir oysaki bir kilisenin, şapelin, mezar odasının içindeki veya bir bez parçasının üzerindeki dini içerikli betimlemelere de ikona denir. Hristiyan sanatında özel bir önemi olan, Türkiye'deki Arkeoloji Müzeleri'nde sergilenen, depolarda korunan ve kiliselerde özellikle ikonostasislerde bulunan ikonalar, bazı evlerde ibadet amaçlı kullanılmasının yanı sıra koruyucu oldukları inancıyla kişiler üzerlerinde de taşınmaktadırlar.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ilk "Restorasyon Konservasyon Laboratuvarı"nın yer aldığı İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, sanat eserlerini ve kültür varlıklarını koruyarak en sağlıklı şekilde gelecek nesillere aktarabilmeyi amaçlıyor. Enstitü bu amaçla yapılan proje ve eğitimlerin yanı sıra koleksiyonerlere, kumu ve özel sektör kurumlarına, bünyelerindeki taşınabilir kültür varlıklarına ait tekstil ve kâğıt eserlerin restorasyon ve konservasyonu konusunda hizmet vermeye devam ediyor.

Anna GALOVKİNA Kimdir?

Akademisyen, ressam, konservatör Anna GOLOVKİNA 2009 yılında Rusya Ressamlık Akademisi'nin Restorasyon Bölümünü başarıyla tamamlayarak; 2010-2012 yılında "Troiça", 20012-2013 yılarında ise"Trifonov" Kilise Sanatları Mektebinde "İkona Eser Restorasyonu ve Konservasyonu" uzmanlık eğitimi almıştır. 2009 yılından itibaren Moskova'nın birçok farklı eğitim kurumunda ikona eser yapım tekniği ve restorasyonu eğitimi vermekte olan, 2016 yılından itibaren ise "Trifonov" İkona Meslek Yüksek Okulu'nda "İkona Yapım Teknikleri ve Restorasyon" alanında akademisyen olarak görev yapmakta olan Anna GALOVKİNA birçok ulusal ve uluslararası sergide aktif faaliyet göstermiştir.

Haz

Doğudan batıya, kuzeyden güneye, yöre yöre, bütün Anadolu'yu gezdiren eşsiz bir giysi sunumuyla, "Anadolu Gelinleri" defilesi ile mezun öğrencilerimizi uğurladık. Çok büyük alkış alan birbirinden güzel kıyafetler hem yöre özelliklerini en güzel şekilde yansıtıyor, hem de tasarımından dikişine, üzerindeki nakış ve aksesuar detaylarına kadar çok büyük bir emeğin sonucu olduğunu gözler önüne seriyordu.

Mezuniyet töreni Enstitü Koordinatör Müdür Yardımcımız Sayın Şehrazat Güldal'ın mezun bütün öğrencilerimize ışık tutacak konuşmalarıyla başladı. Mezun olan öğrencilerimizden Saniye Ergün enstitümüze başlamadan önceki ve sonraki durumunu açıklayan ve burada aldığı eğitimin yaşamında bıraktığı izleri paylaştığı konuşmasını yaptı. Bütün dinleyenleri çok etkileyen öyküsünü paylaşan öğrencimiz aynı zamanda "Girişimcilikte Önce Kadın Projesi" katılım belgesini de teslim aldı.

Daha önce "Anadolu Gelinleri" olarak belirlenen tema doğrultusunda hazırlanan video sunumundan sonra öğrencilerimizin aynı zamanda bitirme projeleri olan giysi sunumunu izledik. Kep atma töreni ile tamamlanan programda mezuniyet belgelerini idarecilerimiz ve öğretmenlerimizin ellerinden teslim alan öğrencilerimizi tebrik ediyoruz.

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ailesi adına bütün öğrencilerimizi kutluyor, bundan sonraki yaşamlarında hepsine sağlıklı, başarılı ve mutlu bir gelecek diliyoruz.

May

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Restorasyon Laboratuvarında devam etmekte olan tekstil eser restorasyon çalışmalarının yanı sıra Kağıt eser restorasyon ve konservasyonu da yapılmaktadır. Danışmanımız Dr. Ragsana Hasanova öncülüğünde restore edilen Berat-ı Hümâyûn üzerinde kimyasal ve biyolojik bozulmalar tespit edilmiştir. Restorasyon ve konservasyon uygulamaları sırasında eseri aktif tahrip eden bozulmalar giderilerek restorasyon ve konservasyon uygulamaları tamamlanmıştır.

     Bir tayini, bir vazife veya muafiyetin verildiğini gösteren, üzerinde padişahın tuğrası bulunan belge olan Berat-ı Hümâyûn eserinde Ravza-i Mutahhara'nın ferâşet-i şerîfe görevine sahip olan kişinin vefat etmesi üzerine bu görevin Mustafa Vehbi ismindeki kişiye verildiği anlaşılmaktadır. Eser üzerinde III. Selim tuğrası bulunmaktadır.

 

(Ravza-i Mutahhara'nın ferâşet-i şerîfe görevine sahip olan kişinin vefat etmesi üzerine bu görevin Mustafa Vehbi ismindeki kişiye verildiğine dâir Berat-ı Hümâyûn)

May

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk'un değerli eşi Sayın Rana Selçuk, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Mahmut Özer'in değerli eşi Sayın Fatma Nebahat Özer, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Sayın Zekine Dayıoğlu, Üsküdar İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Sayın Şenay Gönen enstitümüzü ziyaret ederek, Enstitü Müdürümüz Sayın Yusuf Gürlek'ten çalışmalarımız ve yürüttüğümüz projeler hakkında bilgi aldılar.

Üretim atölyelerimizi, olgunlaşma programı dersliklerimizi, restorasyon laboratuvarımızı ve müzemizi gezen Sayın Rana Selçuk, Sayın Nebahat Özer ve beraberindekilere ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederiz.

May

2018-2019 Eğitim Öğretim yılı yılsonu kursiyer sergisi Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa Demiryürek ve Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürü Sayın Sinan Aydın'ın katılımlarıyla açıldı.

Enstitümüzde, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Basit Nakış İğne Teknikleri, Çini, Dekoratif Örtü Dikimi, Ebru, Giyim Üretim Teknolojisi, İğne Oyası, Keçe, Kuyumculuk, Resim, Saraciye, Seramik ve Tokat Tahta Baskı alanlarında, deneyimli öğretmenlerimiz eşliğinde tamamlanan eğitimler sonucu kursiyer ürünlerinin görülebileceği karma sergi 20 -25 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Bu yıl sonunda da geçmiş yıllarda olduğu gibi edinimlerini yıl boyunca hazırladıkları ürünlerden oluşan bir sergiyle tamamlayan kursiyerlerimiz yoluyla da Geleneksel Türk El Sanatlarını yaşatmaya devam ediyoruz.

Yeni eğitim öğretim dönemi kurs kayıtları Ağustos ayının 3. Haftası başlayacak olup branşlar ve kayıt şartları hakkında detaylı bilgi almak için hafta içi mesai saatlerinde 0216 321 77 95 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

May

Beyaz Usta Siyah Çırak, Kerime, Son Hasat, Aşk Cephesi, Aşk Çölü, Kanaviçe, Kara Güneş, Tahta At ve Hünkarım romanlarının yazarı, ülkemizde ve yurt dışında çok sevilerek izlenen TRT yapımı Payitaht dizisinin "Tahsin Paşa"sı Sayın Bahadır Yenişehirlioğlu "Abdülhamid ve Sanat" başlıklı söyleşiyle 15'te 1 konuğumuz oldu.

Abdülhamid ve Sanat başlıklı konuşmasında hepimizi şaşırtan tarihi gerçeklere yer vererek bilinmeyen yönleriyle Sultan Abdülhamid Han'ın sanat sevgisini ve sanatçılara olan hassasiyetini örneklerle paylaşan Yenişehirlioğlu, dinleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Daha sonra kitaplarını imzalayarak hatıra fotoğrafı çektiren konuğumuz çok beğenilen bir organizasyona imza attı.

May

Saraciye kursiyer sergimiz Koordinatör Müdür Yardımcımız Şehrazat Güldal ve Enstitü Müdürü Sayın Yusuf Gürlek'in konuşmaları ve kursiyerlerimizin yoğun ilgisiyle açıldı. Dilan Mirza ve öğrencilerinin göz alıcı çalışmalarının sergilendiği salon birbirinden şık ve tamamen el işçiliği ile hazırlanmış deri çanta ve aksesuarlarla renklendi. Farklı tekniklerin de uygulandığı ve zaman zaman keçe, ipek gibi farklı materyallerle de birleştirilen deri aksesuarların görülebildiği çok beğenilen sergi 17 Mayıs tarihine kadar ziyarete açık kaldı.

May

Enstitümüz koordinatörlüğünde yürütülen Osmanlı Hanedan Türbelerindeki, Maraş işi puşideler bir bir tamamlanarak yerlerine yerleştiriliyor.

Sultanahmet Türbesine ait işlemeleri tamamlanan maraş işi puşidelerin sandukalara yerleştirmeleri gerçekleştirildi.

Kayseri Olgunlaşma Enstitüsü´nün 1,  Samsun Olgunlaşma Enstitüsünün 1 ve İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü´nün 5 adet işlemiş olduğu şehzadelere ait puşideler sandukalara örtüldü.

Geçen yıl İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü tarafından işlenip yerine yerleştirilen Sultan Ahmed puşidesinin temizliği ve bakımı yapıldı.

Restorasyonu geçen yıl tamamlanan türbede Osmanlı Devleti´nden Genç Osman, IV. Murad, Kösem Sultan gibi 36 önemli  medfun bulunmakta ve Ramazan ayı boyunca gece 00.00´a kadar ziyaret edilebilmektedir.

May

Beceri geliştirme kurslarımızda eğitim yılı sonlandıkça kursiyer sergileri ile eğitim tamamlanıyor. Çini-Seramik- Dekoratif Örtü Dikimi alanlarında karma kursiyer sergimiz 7 Mayıs 2019 tarihinde açıldı. Açılış konuşmalarını Koordinatör Müdür Yardımcımız Şehrazat Güldal ile Enstitü Müdürümüz Sayın Yusuf Gürlek´in gerçekleştirdiği sergi 1 hafta boyunca ziyarete açık kaldı.

Deneyimli kurs öğretmenlerimiz Melek Özyurt, Canan Kırmızı, Yeşim Ustaoğlu ve Ömer Yeşilırmak ile kısa süreli eğitimlerini tamamlayan kursiyerlerimizin ürünleri ziyaretçiler tarafından çok beğenildi. Renk renk seramik tabaklar, aksesuarlar ve kuş evleri, sandıklarda yıllanan kanaviçe ve dantel parçaların yeniden değerlendirilmesiyle hazırlanan pike takımları, kırkyama ve farklı örgü tekniklerindeki örtüler, geleneksel çini motiflerinin uygulandığı panolar, kaseler ve karolar çok beğenildi.

May

Branş kursiyer sergileri eğitim öğretim yılı yaklaştıkça açılan sergilerle çalışmalarını paylaşıyorlar. "Sanat Sokakta" diyerek bu yılın temasını sokak satıcıları olarak belirleyen öğretmenimiz Ayla Atış Bayraktar ve Resim kursiyerlerimizin branş sergi açılışı 29 Nisan 2019 günü gerçekleştirildi. Hafta sonuna kadar ziyarete açık kalan sergimizdeki birbirinden renkli çalışmalar büyük ilgi gördü.

May

Beceri Geliştirme kurslarımızın yılsonu sergilerinin ilki Ebru-Keçe-Kuyumculuk alanlarında 24 Nisan 2019 saat 13.30´da açıldı. Açılışını Enstitü Müdürü Sayın Yusuf Gürlek´in gerçekleştirdiği sergi 3 gün boyunca ziyarete açık kaldı. Deneyimli kurs öğretmenlerimiz Edip Mansur Sakal, Emel Oğuz, Serhan Ertan ve Sevtap Kırçak ile kısa süreli eğitimlerini tamamlayan kursiyerlerimizin ürünleri ziyaretçiler tarafından çok beğenildi. Kısa süreli beceri geliştirme eğitimlerinin sonunda kat edilen ilerlemeye tanık olan ziyaretçilerimiz için karma kursiyer sergimiz enstitümüzde 25 ve 26 Nisan tarihlerinde ziyarete açık kaldı.

Nis

Enstitümüz uygulama sınıfı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı gerçekleştirdi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve vatan şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Enstitü Koordinatör Müdür Yardımcımız Şehrazat GÜLDAL'ın günün anlam ve önemini bildiren konuşmalarının ardından, anaokulu öğrencilerimizin şiirleri, dansları, şarkıları ve rontlarıyla coşkulu bir bayram kutladık.

May

 Enstitümüzün düzenlediği 2. Geleneksel Sanatlar ve Ustalar Çalıştayı, 15-19 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.

 

 

 

May

Enstitümüzün düzenlediği 2. Geleneksel Sanatlar ve Ustalar Çalıştayı, 15-19 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.