T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Ekm

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Biret Tavman'ın öncülüğünde 2011 yılında başlatılan Ters-Yüz projesi, kısa sürede Türk örme sanayini dünyaya tanıtan sosyal sorumluluk projesi haline geldi. Aralarında enstitümüz öğretmenlerinden Ayşe Dizman'ın da bulunduğu oluşum daha önce ülkemizde farklı sergilere de imza atmıştı.

Eyl

Üsküdar Belediyesi Osmanlı Hanım Sultanlar Projesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Sergilendi.

Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan'ın Büyükelçiler Konferansı nedeniyle ülkemizde bulunan kadın büyükelçi ve büyükelçi eşleri onuruna verdiği yemek programında sergilenen Osmanlı Hanım Sultanları kitre model bebeklerimiz davetlilerden büyük ilgi gördü.

Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen'in Üsküdar tarihinde iz bırakan, Osmanlı sultanlarının zarafetini bugüne taşımak ve kültürel değerlerimizin gelecek nesillere aktarılasını sağlamak amacıyla enstitümüzün Üsküdar Belediyesi için hazırladığı 30 adet Hanım Sultan ve projenin devam eden üçüncü etabın ait 3 adet Osmanlı padişahının kitre model bebeği külliyenin fuaye alanındaki sergiyle konuklara tanıtıldı.

Enstitü atölyelerimizde dönemin kumaş desenlerine ve giyim kültürüne uygun biçimde, yoğun akademik çalışmalarla hazırlanan proje, tüm etapları tamamlandığında Üsküdar Belediyesi tarafından yapılacak müze ile gelecek nesillere aktarılacaktır.

 

Ağu

Sivas Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Sayın Aysel Şenlen enstitümüz atölyelerini ziyaret ederek yürütmekte olduğumuz projelerle ilgili bilgi alışverişinde bulundular. Nazik ziyaretlerinden ötürü kendilerine teşekkür ediyoruz.

Ağu

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü olarak el sanatları atölyemiz öğretmenlerinden kitre bebek sanatçıları Naciye Aksakaloğlu ve İlknur Osmanoğlu’nun katılımcısı olduğu; Büyükçekmece Belediyesi tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali kapsamında ‘Bi dünya Bebek Sergisi” Büyükçekmece’de açıldı


Enstitü olarak kültürel değerlerimizin korunması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlamak amacıyla devam eden projelerimiz kapsamında el sanatları atölyemizde titizlikle hazırlanan model kitre bebekler sergide yoğun ilgi görüyor. 25 ülkeden 20 sanatçı ile 200 parçadan oluşan bebek sergisi 4 Ağustos’a kadar ziyarete açıktır.

Ağu

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, TBC (Technical Business Consulting), Artwinrescon ve GUSKO-DER işbirliği ile düzenlenen “Yeni Başlayanlar İçin El Yazmaları ve Tarihi Belgeler Restorasyon Eğitimi” 16-18 Temmuz tarihlerinde İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nde, konusunda dünyaca ünlü uzman eğitimci Dr. Bassam Adnan Daghestani tarafından verildi.

Ağu

14.Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması 15.07.2018 Pazar günü gerçekleştirilen kapanış töreni ile sona erdi.

 

Pendik Atatürk Kültür Merkezi´ndeki kahvaltıda bir araya gelen sanatçılar, ayni mekanda devam eden törenle, Pendik Belediye Başkanı Sayın Dr. Kenan Şahin´den katılım plaketlerini aldılar.

 

Tem

Tem

Pendik Belediyesi tarafından bu yıl 14'üncüsü düzenlenen "Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması" dün başladı. Pendik Sahili Tören Alanı'nda başlayan festival için 22 ülkeden 62 sanatçı Pendik'e geldi. İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nün de katılımcısı olduğu festivalin ama teması bu yıl çini olarak belirlendi.

 

Haz

     Enstitümüzde alanında uzman akademisyen Dr. Ragsana HASANOVA ile

14 Temmuz´da başlayacak olan çeşitli restorasyon ve konservasyon eğitimleri kurslarında sınırlı sayıda kontenjan bulunuyor.

     İlgilenenler detaylar ve kayıt şartları hakkında 0216 321 77 95 numaralı telefondan bilgi alabilirler

Haz

SİVAS'TA BULUNAN OSMANLI EMANETİ ŞEHZADE TÜRBELERİNE VEFA

Sivas Abdülvahabi Gazi Cami içindeki türbede medfun bulunan Yavuz Sultan Selim´in oğulları Şehzade Osman, Şehzade Orhan ve Şehzade Abdullah´ın sanduka örtüleri enstitümüzde yenilendi.

Haz

13 Haziran 2018 günü enstitümüzde sanat ve kültür söyleşilerinin son konuğu olan Süleyman Faruk Göncüoğlu çalışanlarımıza seminer verdi. Çok değerli yazar, akademisyen,müzeci Göncüoğlu, dünya tarihinden örneklerle zenginleştirdiği konuşmasında kendi kültür tarihimiz ile ilgili hepimizi düşündüren ilginç gerçeklere yer verdi.

 

Haz

12 Haziran 2018 Salı günü enstitümüzde Mesleki İletişim Becerisi Semineri gerçekleştirildi.

 

Çalışanlarımızla iki grup halinde gerçekleştirilen, eğitim müdürü ve yönetici danışmanı olarak çalışmalarına devam eden Psikolog Ahmet Arınç Sönmez tarafından verilen eğitimler oldukça verimli geçti.

Haz

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Sayın Hümeyra Şahin enstitümüz Araştırma Bölümü yönetici ve öğretmenlerinden yürütülmekte olan projelerimizle ilgili ayrıntılı bilgi aldılar.

Haz

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı sonunda, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin´in katılımlarıyla canlı gerçekleştirilen 11.06.2018 tarihindeki programı izledik.

Haz

Zengin kültür mirasımızı bizden sonraki kuşaklara zarar görmeden aktarabilmek için, enstitiümüz bünyesinde de başlatılan çalışmalar ile ilgili olarak, deneyimli akademisyen Dr. Ragsana Hasanova mesleki eğitim kapsamında, 11 Haziran 2018 Pazartesi günü çalışanlarımıza restorasyon ve konservasyon semineri verdi.