T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

ÇARPANA DOKULAMALAR SEMİNERİMİZE BÜYÜK İLGİ

Enstitümüzde düzenlenen 15'te 1 kültür ve sanat söyleşilerimizin bu yılki ilk konuğu Prof. Dr. Şerife Atlıhan oldu. Sosyal medya ve web sitemiz üzerinden yaptığımız duyurular üzerine çarpana dokuma ile ilgilenen, el sanatlarına gönül vermiş konuklarımızın da katılımıyla oldukça ilgi gören söyleşide  İstanbul dışından da katılım yoğundu.

 "Anadolu ve Topkapı Sarayı'ndan Çarpana Dokumalar" adlı Marmara Üniversitesi yayınlarından çıkan kitabın yazarı Atlıhan, halk arasında "kolan,bağ,ip" gibi isimlerle anılan geleneksel olarak kuşaktan kuşağa aktarılan bu kendine özgü dokuma yöntemine oldukça zaman ayırarak Anadolu'da araştırmalar yapmış.  Araştırmalarında toplumların yaşam biçimlerine göre kolanların kullanım alanlarının da farklı olduğunu gören yazar, eskiden genellikle kadınlar profesyonel olarak da erkeklerin dokuduğu çarpananın farklı coğrafyalarda farklı renk ve desenlerde karşımıza çıktığını belirtti. Giyim ve baş süslemelerinden, çadırlara, yük kolanlarından, binek hayvanların koşum takımlarına ve silah taşıma kılıflarına, Kur'an  Bağı olarak ve sarayda kaftanların çaprast bandı olarak karşımıza çıkan çarpana hızlı endüstrileşme sonucunda eski yaygınlığını kaybetse de binlerce yıldan günümüze ulaşmış nadide bir teknik olarak ilgi çekmeye devam ediyor.

Söyleşinin sonunda, dinleyicilerden gelen soruları yanıtlayan Prof. Dr. Şerife Atlıhan etkinlikte ayrıca kitabını da imzaladı.

11-12-201811-12-201811-12-201811-12-201811-12-2018 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 10.12.2018 - Güncelleme: 03.12.2019 11:09 - Görüntülenme: 82
  Beğen | 1  kişi beğendi