T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Nis

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında, Şile Belediyesi etkinlikleri kapsamında enstitümüz tarafından çocuklara Geleneksel Tahta Baskı ve Seramik uygulamaları tanıtıldı.

Nis

  

   Her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız, uygulama anaokulumuzun hazırladığı programla büyük bir coşkuyla kutlandı.

Program öncesi idarecilerimiz, koltuklarını anaokulu öğrencilerine devredip isteklerini dinlediler.

Koordinatör müdür yardımcısı Şehrazat Güldal´ın günün anlam ve önemini bildiren konuşmasının ardından sahne alan minik öğrencilerimizin hazırladıkları halk oyunları ve dans gösterileri büyük alkış aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26-04-201826-04-201826-04-201826-04-201826-04-201826-04-201824-04-2018

Nis

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 11-13 Nisan 2018 tarihleri arasında "Gelenekten Geleceğe Kültürümüzü Yaşatıyoruz" temalı Olgunlaşma Enstitüleri Çalıştayı Gaziantep´te düzenlendi.

Nis

Enstitümüz 15´te 1 Kültür ve Sanat Söyleşileri kapsamında bugün konuğumuz olan Moda Tasarımcısı Tanju Babacan öğrencilerimize seslendi.

Öğrencilik yıllarından ve deneyimlerinden bahsettiği keyifli sohbette, moda tasarımı öğrencilerinin çağımızda bilgiye ulaşmada çok şanslı olduklarını belirten Babacan, yaşadıklarından örneklerle zenginleştirdiği anlatımında özellikle moda sektöründe çalışmak isteyen gençlere öğütler verdi. Ülkemizin bu alanda ilerlemesi için gençlerin hedeflediklerine ulaşırken hiçbir işi küçümsemeden, çok emek vermeleri gerektiğini anlattı. Yer yer ilginç anekdotlara da yer veren Babacan konuşmasının sonunda öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

Nis

Elde Maraş işi tekniğiyle yenilenen ecdad yadigarı puşidelerimizin 24 TV Kanalı akşam haberlerinde yayınlanan çekim görüntülerini paylaşıyoruz.

Çekim ekibinin röportaj yaptığı Enstitü Müdürü Yusuf Gürlek "İnsana verilen değerin, beşere duyulan saygının önemli bir göstergesi olan ´Puşide´ nedir?" diye soran 24 TV muhabirine: Puşide kelime anlamıyla örtü demek. Kahve örtüsü, sanduka örtüsü gibi. Olgunlaşma Enstitülerinin en önemli görevlerinden biri geleneksel sanatları gelecek nesillere aktaracak eğitimler ve projeler yapmaktır. Yeni nesillere aktarmamız gereken kültürel değerlerimizden biri de Puşide. İstanbul´daki Osmanlı hanedanına ait türbelerdeki örtülerin tahrip olduğunu bazılarının olmadığını gördük. Bazıları Kabe´den, bazıları Ravza-i Mutahhara´dan hanedan mensuplarına duyulan saygı gereği sandukaların üzerine örtülen puşidelerin  ortalama  100 ya da 150 yılda bir yenilenmesi Osmanlıda bir gelenekti. İşte bizler de bu geleneği tekrar yaşatmak için çıktığımız bu yolda Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kütahya, Samsun ve Trabzon Olgunlaşma Enstitüleri ile beraber yürüttüğümüz proje ile Puşide geleneğini yeniden yaşatmaya çalışıyoruz." dedi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülen projemizi destekleyen Emine Erdoğan hanımefendi başta olmak üzere, proje koordinatörü Ayşe Özkan´a, hattat Ömer Faruk Özoğul ve ekibine, puşidelerin yenilenmesinde emek veren diğer olgunlaşma enstitüleri ile projede görevli bütün çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

 

Nis

Nis

Üsküdar Kaymakamımız Sayın Murat Sefa Demiryürek ile makamında bir araya gelen enstitü müdürümüz Sayın Yusuf Gürlek, müdür yardımcılarımız Sayın  İlkay Belibağlı ve Sayın Semra Kır Şimşek ile Tanıtım ve Pazarlama Şefi Sayın Mevra Kanat, kendilerine çalışmalarımız ve yürütmekte olduğumuz projeler hakkında bilgi verdiler.

Gösterdikleri yakın ilgi ve nezaketleri için kendilerine çok teşekkür ederiz.

Nis

Restorasyonu tamamlanan Sultan I. Ahmed Türbesi, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin ve İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz'ın katıldığı törenle açıldı.

 

Sultan I. Ahmed'in sanduka puşidesi tamamen el emeği ile maraş işi tekniğiyle enstitümüz atölyelerinde hazırlandı .Bu eşsiz kültür hazinesinin yeniden kazandırılmasında emeği geçen herkesi gönülden kutlarız. Enstitü olarak böylesine köklü tarihî bir zenginliğin parçası olan kıymetli yadigârlarımızın yenilenmesinde katkısı olan bütün değerli öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

Nis

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesindeki Yeditepe Bienali kapsamında, Süleymaniye Külliyesi içindeki Salis Medresesi´nde, seramik Esma-ül Hüsna eserlerimizin sergi açılışı, Fatih Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir ve Klasik Türk Sanatları Vakfı Başkan Yardımcısı Sayın Muhammed Emin Demirkan´ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.  "Kusursuz Tekrar" konseptli sergimizdeki eserler 15 Mayıs´a kadar ziyaretçilerini bekliyor. 

Mrt

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü öncülüğünde

"I. Geleneksel Sanat Çalıştayı" Başladı...

 

20-25 Mart 2018 tarihleri arasında İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü öncülüğünde "Karlık Evi Butik Otel" sponsorluğunda Kapadokya'da gerçekleşen sanat çalıştayı Türkiye'deki olgunlaşma enstitülerini bir araya getirdi.

 

Ülkemizdeki olgunlaşma enstitülerinden toplam onbeş geleneksel sanat öğretmeni/usta öğreticisinin katıldığı beş gün sürecek olan sanat çalıştayı "Geleneksel Sanatların Doğru Uygulanması" başlıklı seminerle açılışını yaptı. Açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Ahmet Vefa GÜLER, İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Yusuf GÜRLEK ve Karlık Evi Butik Otel Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şen'in de katıldığı çalıştayda beş gün boyunca geleneksel sanatlarımız icra edilecek Açılışa katılan GÜLER bu tür sanat çalıştaylarının geleneksel sanatlarımızı gelecek nesillere aktarmak açısından oldukça etkili olduğunu ve kısa periyotlarla tekrarının yapılması gerektiğini ifade etti.

 

Türkiye'deki olgunlaşma enstitülerinin katıldığı çalıştayın amacı; geleneksel sanatlarımızın asıllarına uygun bir şekilde icra edilerek gelecek nesillere aktarılmasına vesile olmak, uluslararası etkileşim ve turizmin yoğun olduğu bir bölgede dünyanın ve sanatseverlerin dikkatini geleneksel Türk sanatlarına çekerek farkındalık oluşturmak, geleneksel sanatlarımızın doğru uygulamalarla temsil edilmesi gerektiğinin algısını oluşturmak. Çalıştay; hat, ebru, desen tasarımı, tezhip ve minyatür gibi sanat dalları hakkındaki algıyı genişletmek, geleneksel desen ve motiflerin günümüz sanat tasarımındaki uygulama örneklerinin incelenmesini sağlamak, yoğun çalışma koşullarında, araştırma ve gelişim süreçlerini ertelemek zorunda kalan sanatçılarımızı bir araya getirerek onların başarı ve performanslarının paylaşılmasına öncülük etmek ve Türk geleneksel sanat ve kültürünü uluslararası boyutlarda geniş sosyal ağlara sahip kurum ve sanatçılarla ülkemize ve dünyaya duyurmayı hedefliyor.

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü sanatçıları tarafından yapılacak "Geleneksel Sanatların Doğru Uygulanması" Seminer Programında ise "Tasarımda Desen ve Kompozisyon Uygulamaları" başlığı Emine KESKİN AYDIN, "Hat Sanatı" Emine Geçtan, "Ebru Sanatı" Özden AYDIN, "Tezhip Sanatı" Meryem ÇİFTÇİ ve "Minyatür Sanatı" başlığı Berrin KARAKAŞ tarafından sunulacaktır.

 

"I. Geleneksel Sanat Çalıştayı'na" Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü'nden  dokuma ve seramik alanından iki sanatçı, Kütahya Olgunlaşma Enstitüsü'nden çini ve el sanatları alanından iki sanatçı, Mardin Olgunlaşma Enstitüsü'nden gümüş telkâri ve takı tasarım ve ahşap oymacılığı sanatlarından iki sanatçı, Mersin Olgunlaşma Enstitüsü'nden seramik ve cam teknolojisi alanından bir sanatçı, Tokat Olgunlaşma Enstitüsü'nden iki tahta baskı sanatçısı ve Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü'nden kuyumculuk ve el sanatları alanlarından iki sanatçı olmak toplam onbeş sanatçı destek verecektir. 25 Mart Pazar gününe kadar devam eden çalıştaya, tüm sanatseverler ve halkımız davetlidir.

Mrt

Üsküdar Kaymakamımız Sayın Murat Sefa DEMİRYÜREK ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Sinan AYDIN enstitümüzü ziyaret ederek, atölyelerimizi gezip çalışmalarımız ve yürütmekte olduğumuz projeler hakkında bilgi almışlardır. İlgilerinden ötürü kendilerine teşekkür ediyoruz.

Mrt

Enstitü çalışanlarımızla hep birlikte okul bahçesinde kahvaltı ederek bir çalışma haftasını daha bitirdik.Bu neşeli ve keyifli organizasyonda emeği geçen bütün idarecilerimize ve çalışanlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Mrt

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç´in ev sahipliğinde, Macar Kültür ve Dostluk Derneği, Macar Kültür Merkezi ve Hungarian Heritage Hause (Macar Kültür Evi), Sarıyer Halk Eğitim Merkezi ve Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü yöneticileri bir araya geldi.Macar Kültür Merkezi Direktörü Gabor Fodor ve Hungarian Heritage Hause Direktörü Lazslo Kelemen iki ülke arasında derin tarih ve kültür geçmişinin öneminden bahsetti. Sarıyer Belediyesinin sevgi ve dostluk gemisinde Boğaz turu ile düzenlenen kahvaltının ve folklor ekiplerinin gösterilerinin ardından Sarıyer Halk Eğitim Merkezi Müdürü Özay Sert´in rehberliğinde Sarıyer Halk Eğitim Merkezi gezildi.Ardından Müdür yardımcımız Semra Kır Şimşek ile enstitümüzü ziyaret eden Macar Kültür Evi yönetiminden Lazslo Kelemen, Erdal Şalikoğlu ve beraberindeki konuklar enstitümüzü ve müzemizi gezerek çalışmalarımız hakkında enstitü müdürümüz Yusuf Gürlek´ten bilgi aldılar. Nazik ziyaretlerinden ötürü kendilerine teşekkür ediyoruz.

Mrt

Enstitümüzde yeni başlayan Kağıt Eser Konservasyonu ve Tekstil Eser Restorasyonu eğitimlerinin ilk grup kayıtları tamamlanmak üzere. Sonunda katılım belgesi almaya hak kazanılacak eğitim dört ay boyunca sürecek.

Mrt

Enstitü müdürümüz Yusuf GÜRLEK ve müdür yardımcımız  Semra KIR ŞİMŞEK, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail ERDEM´i makamlarında ziyaret ederek, sergilenen asker kıyafetlerinde katkı sağladığımız Sancaktepe Belediye´ne ait  1915 Çanakkale Panorama´da sergilenecek enstitümüzde üretilen 57. Alay sancağını takdim ettiler. Enstitümüzün yürütmekte olduğu projeler hakkında bilgi alan Başkan İsmail ERDEM ve başkan yardımcısı Mehmet Genç çalışmalarımızla yakından ilgilendiler. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.