T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Haberler

Şbt

Kündekâri nedir?

Dekoratif amaçlı bir doğramacılık tekniğidir.Kündekârî sekizgen, beşgen, yıldız gibi geometrik şekillerde kesilmiş küçük ahşap parçalarının çivi ve tutkal yardı­mı olmaksızın yalnızca birbirlerine geçirilmeleriyle düz yüzeyler elde etmeyi amaçlayan bir tekniktir

Şbt

Olgunlaşma Enstitülerinde açılması planlanan Türk-İslâm Sanatları Alanı hakkında yapılan hazırlıkların sanatkârlarla istişare edildiği ve alan çerçeve öğretim programının oluşturulmaya çalışıldığı toplantı düzenlendi.

 

Konuyla alâkalı 27 Mart 2017'de Enstitümüzde tekrar toplantı yapılmasına karar verildi.

 

TOPLANTIYA KATILANLAR:

•Ali Rıza ALTUNEL (Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü) 

 

•Alparslan BABAOĞLU (Ebru)

 

•Ayşe ÖZKAN (Çini)

 

•Dürdane ÜNVER (Katı')

 

•Ersan ULUSAN (Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı)

 

•Gülçin ANMAÇ (Minyatür)

 

•Ömer Faruk ÖZOĞUL (Hüsn-i Hat)

 

•İslam SEÇEN (Cild) 

 

•Kaya ÜÇER (Kalemişi) 

 

•Mustafa ÇELEBİ (Tezhib)

 

•Suna TARHAN 

 

•Uğur TAŞATAN (Ebru) 

 

 

Şbt

Alparslan Babaoğlu 

1957 yılında Ankara'da doğdu.İlk ve ortaöğrenimini Ankara ve Erzurum'da tamamladı. Devlet bursuyla gönderildiği İngiltere'deki Elektronik Mühendisliği eğitimini 1979 yılında, aynı dalda yüksek lisans eğitimini 1980 yılında tamamlayarak yurda döndü. 1984 yılında Topkapı Sarayı Nakışhânesi'ne devam ederken başladığı ebru yapımını aralıksız sürdürmektedir. 1985 yılında ustası merhum Mustafa DÜZGÜNMAN ile tanıştı ve 1989 yılında kendisinden ebru sanatının öğretilmesi ve icrâsı konusunda icâzet aldı. İlk kişisel sergisini 1990 yılında Topkapı Sarayı'nda açtı, aynı yıl Washington D.C.'de ikinci, 1991 yılında memleketi olan Çorumda üçüncü ve 1999 yılında Yıldız Sarayı Çit Kasrı´nda dördüncü kişisel sergisini açtı. Sayısız karma sergiye katıldı. 

Şbt

Olgunlaşma Enstitülerinde açılması planlanan Türk-İslâm Sanatları Alanı hakkında yapılan hazırlıkların sanatkârlarla istişare edildiği toplantı düzenlendi. Enstitümüz, toplantıya katılan her sanatkârın kendi sanat dalları ile ilgili çerçeve programı hazırlamasını istedi. Konuyla alakalı 20 Şubat 2017'de Enstitümüzde tekrar toplantı yapılmasına karar verildi.

Toplantıya Katılanlar :

Alparslan BABAOĞLU (Ebru)

Ayşe ÖZKAN (Çini) Dürdane Ünver (Katı')

Faruk ERATLI (Hüsn-i Hat)

Gülçin ANMAÇ (Minyatür)

Ömer Faruk ÖZOĞUL (Hüsn-i Hat)

Özden AYDIN (Ebru)

İslam SEÇEN (Cild)

Kaya ÜÇER (Kalemişi)

Mustafa ÇELEBİ (Tezhib)

Suna TARHAN (Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Yetkilisi)

Uğur TAŞATAN (Ebru)  

Şbt

Enstitümüzde yapılan Üsküdar Katibim Bebekleri ve Esmaül Hüsna seramik tablo Neyad yönetim kurulu başkanı Nilgün Diptaş tarafından alınarak Cumhurbaşkanına hediye edilmiştir.

Ock

Enstitümüzde minyatür sanatçısı Sayın Gülçin Anmaç tarafından kitre pamuk bebek anatomi yapısı ile ilgili bilgilendirme topalantısı yapıldı ve yüz makyajı ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Ara

Batı Trakya Azınlık Kültür ve Eğitim Şirketi ile İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü birlikte Gümülcine'de el sanatlarını tanıtma ve öğretme etkinlik düzenledi. 12 Aralık Pazartesi akşamı Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte tekstil, cam, seramik, dokuma, keçe, örme, nakış gibi farklı el sanatları çalışmaları sergilendi. 

Şabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Yusuf Gürlek; "Öncelikle herkese teşekkür ediyorum, kendi evimize gelmişiz gibi karşılandımMisafirperverliğiniz bizi memnun etti. Daha önceden gelemediğimiz için de sizlerden özür diliyoruz. Bizim bir düsturumuz vardır; anavatan, yavru vatan veya tüm kardeşlerimizle birlikte yaşamamız gerekiyor. Bu bağlamda bizim bildiğimiz şeyleri buralara aktarmak, buralardakilerini oralara götürmek için gecikmiş bir ziyarette bulunduk. Bu bağlamda eğitmenlerimiz burada birkaç gün eğitim verecekler. Bu eğitimlerden sonra buradaki arkadaşları bizim oraya davet ederek biraz daha eğitimlerini güçlendirebilecek bir yöntem izleyebiliriz. İleriki günlerde eğitmenlerimizle iştişare edeceğiz. İnşallah burada yapılan çalışmalar buranın toplumuna faydalı olur. Sonuçta buradaki insanların mutluluğu ve huzuru bize de huzur ve mutluluk olarak geri dönecektir. Bizlere burada kolaylık sağlanyan konsolosumuza, eşlerine ve başkanlarımıza teşekkür ediyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

Ara

Kayseri´deki hain terör saldırısını şiddetle ve nefretle lanetliyoruz. Alçakca yapılan teröre karşı, milletimiz bir ve beraberdir. Çarşı iznine çıkan kahraman askerlerimize yönelik düzenlenen hain bombalı terör saldırısında şehitlerimize Allah´tan rahmet, ailelerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri´ne başsağlığı, yaralanan tüm vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.

Ara

Remzi İren Enstitümüzü ziyaret ederek tecrübelerini ve bilgilerini toplantıya katılan öğretmenlerimizle paylaştı.

Remzi İren Ensititümüzün yaptığı Anadolu Başlıkları hakkında bilgi aldı.

Ara

Enstitümüzde 12 Aralık 2016 Pazartesi ve 16 Aralık 2016 Cuma günlerinde öğretmenlerimize  bütçemi yönetebiliyorum semineri verildi.

Ara

İstanbul Beşiktaş´ta bulunan Vodafone Arena Stadı yakınlarında düzenlenen iki ayrı bombalı hain terör saldırısında şehit düşen polis ve vatandaşlarımıza Allah´tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.Milletimizin başı sağolsun.

Ara

Toplantının Amacı:

 

Çok fazla sanatkârı yetişmeyen, tarihin emaneti Türk-İslâm Sanatlarının, klâsik sanat anlayışı çerçevesinde kapsamlı bir eğitimle, lâyığıyla öğrenilmesini ve gelecek kuşaklara aktarılarak yaşatılmasını sağlamak amacıyla, olgunlaşma enstitülerinde Türk-İslâm Sanatları Alanı Açılmasına Yönelik İstişare Toplantısı, 02.12.2016 Cuma günü enstitümüzde düzenlenmiştir. 

Ara

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN, "Bu projenin temel amacı çocuklarımızın ve gençlerimizin tarihi bilgi ve bilincini zenginleştirmek, parçası oldukları toplumun değerlerini onlara aktarabilmektir. Bu güzel çalışmada büyük çaba gösteren İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü´ne de teşekkür ediyorum" dedi

Ara

Enstitümüz Anaokulu Öğrencileri ile Beylerbeyi Sarayı´na tarih ve kültür gezisi düzenlendi.

Kas

Tarih: 30 Kasım 2016 Saat:19:00 - Kokteyl // 20:00 - Konser

Yer: Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi