T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

SABANCI VAKFI ENGELSİZ YAŞAM TEKNOLOJİLERİ SEMİNERİNE KATILDIK

Tanıtım ve Pazarlama Bölümü öğretmenlerimiz ile Enstitü Müdür Yardımcımız Sena Avaroğlu,  bu yıl 11. Kez düzenlenen Filantropi Seminerine katıldılar.

Sabancı Vakfı tarafından düzenlenen seminerin açılış konuşmasını Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Güler Sabancı yaptı. Sabancı "Her geçen gün yeni gelişmeler gündeme geliyor ve hepimizin hayatını her an etkiliyor. Ancak önemli olan sadece teknolojik gelişmeler değil. Bu gelişmeleri hangi alanlarda nasıl hayatımıza kattığımız da giderek daha fazla önem kazanıyor. Bu noktada belirtmeliyim ki, teknoloji daha eşit, adil ve demokratik bir dünya hayaline destek olduğunda daha da anlam ve daha da değer kazanıyor. Her birimizin hayatını ve alışkanlıklarını değiştiren teknoloji, kapsayıcı bir bakış açısıyla hepimize yepyeni fırsatlar sunuyor. İşte bugün teknolojinin engelli bireyler için sunduğu fırsatları ve bağımsız yaşama olan etkilerini konuşacağız. " dedi.

Kendisi de görme engelli bir birey olarak görme engellilerin yaşamını kolaylaştıracak bir akıllı telefon uygulaması geliştirmiş olan ana konuşmacı Yazılım Mühendisi Saqib Shaikh duygularını "Bugün engelliler için geliştirilen teknolojilerin de giderek yaygınlaşacağına inanıyorum. Her gün yeni bir teknoloji öğreniyorum ve geleceğin getirecekleri için çok heyecanlıyım"  diyerek dile getirdi.

Moderatör Şirin Payzın yönetiminde, ülkemizden ve yurt dışından, sahip oldukları engellere rağmen alanlarında teknolojik ve sosyal yenilikler yaparak, engellilerin yaşam kalitelerini arttırmayı sağlayan inovasyon sahibi konukların yer aldığı panel boyunca işaret dili de kullanıldı. "Teknoloji ve Bağımsız Yaşam" başlıklı panelde görme engellilerin ihtiyaçları doğrultusunda akıllı bastonu geliştiren Kürşat Ceylan, işitme engelli çocuklar için iki dilli hikaye kitabı tasarlayan Melissa Malzkuhn, fiziksel engelliler için online harita geliştiren Jason Da Silva ve engelli politikalarıyla ilgilenen akademisyen Volkan Yılmaz konuşmacı olarak yer aldı. 

Korno performansı ve dans gösterisinin de gerçekleştirildiği seminerde ayrıca engellilerin toplum hayatına katılmasını kolaylaştıracak yapay zeka teknolojileri ziyaretçilere tanıtıldı.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 04.12.2018 - Güncelleme: 03.12.2019 11:14 - Görüntülenme: 90
  Beğen | 0  kişi beğendi