T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

RESTORASYON VE KONSERVASYON

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı olan İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsünde taşınabilir kültür varlıklarımızın korunması, onarımı ve gelecek nesillere en doğru şekilde aktarılabilmesi amacıyla  "Restorasyon Konservasyon Laboratuvarı" kuruldu.

Geçtiğimiz yıl Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde Beykoz Mecidiye kasrında sergi ve lansmanı yapılan Puşide Projesi enstitünün restorasyon ve konservasyon laboratuvarı için çalışmalara başlamasına da bir vesile oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın eşleri sayın Emine Erdoğan hanımefendi himayesinde, Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları arasında yapılan iş birliği protokolü ile yürütülen "Puşide Projesi" zaman içinde yok olma tehdidi altındaki Osmanlı hanedan türbelerinde görülen Maraş işi puşidelerin desen arşivlerinin hazırlanmasını, ihtiyaç dâhilinde yeniden işlenmesini ve uygun görülenlerin konservasyonunun yapılmasını öngörüyor. Bu kapsamda kurulan laboratuvarda ayrıca enstitümüz müzesindeki tekstil eserlerin uygun koşullarda saklanması ve konservasyonları için de çalışmalar yapılacak.

Türkiye´de Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde çok sayıda restorasyon ve konservasyon laboratuvarı faaliyet gösteriyor ancak enstitümüzde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ilk kez kurulan "Restorasyon Konservasyon Laboratuvarı"nın çalışmaları için Marmara Üniversitesi ile iş birliğine gidildi. Laboratuvardaki çalışmalar, Dr. Ragsana Hasanova´nın danışmanlığında alanında uzman 6 kişilik ekip tarafından yürütülüyor. Restorasyon ve konservasyon için iplik bükümü, hammadde tayini, örgü yapısı, iplik mukavemeti, renk analizi, örgü sıklığı, renk ölçüm analizi, boyar madde analizleri gibi gerekli analizler ise Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Tekstil ve Yazma Eserler Restorasyon ve Konservasyon Ar-Ge Laboratuvarı´nda yapılıyor.

İlk proje Valilikten; İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü, 23 Ekim´de, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tarihi Bina ve Türbesi´ndeki 8 farbelanın (tekstil eser) restorasyon ve konservasyonu için Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ile çalışma başlattı. Bu kapsamda, pencerelerin ahşap taçlarına tutturulan yeşil atlas dokuma kumaştan yapılan astarlı farbelalardaki hasarlar tespit edilip, mikroskobik analizlerden sonra restorasyonu ve konservasyonu yapılmak üzere yoğun çalışmalar sürüyor.

Enstitümüzde restorasyon&konservasyon eğitimleri de devam ediyor. Enstitümüz bünyesinde açılan organik ve inorganik eser restorasyonu ve konservasyonu eğitimleri büyük ilgi görüyor. Konservatör Dr.Ragsana Hasanova tarafından verilmekte olan; eğitimler sonunda kursiyerlere katılım belgesi verilmektedir

Proje ve nitelikli eğitimlerinin yanı sıra taşınabilir tarihi eserleriniz için restorasyon ve konservasyon hizmeti alabileceğiniz enstitümüzde ayrıca tüm kamu kurumlarına bünyelerindeki taşınabilir kültür varlıklarına ait tekstil ve kâğıt eserlerin korunup saklanması hususunda ücretsiz danışmanlık hizmeti de verilmektedir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için enstitümüz ile iletişime geçebilirsiniz.

05-03-2019

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 05.03.2019 - Güncelleme: 05.03.2019 10:38 - Görüntülenme: 1314
  Beğen | 0  kişi beğendi