T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİ VİZYON ÇALIŞTAYI ENSTİTÜMÜZDE DÜZENLENDİ

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 16-17 Kasım 2018 tarihlerinde Olgunlaşma Enstitüleri Vizyon Çalıştayı düzenlendi.

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde gerçekleşen çalıştaya Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Sayın Hümeyra ŞAHİN, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL, Milli Eğitim Bakanlık Müşavirleri Adem ÇİLEK ve İpek ÇOŞKUN, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanları, Yunus Emre Enstitüsü ve Maarif Vakfı Daire Başkanları İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ve 22 Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlerinin yanı sıra akademisyenler, sanat ve moda dünyamızın önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış programında konuşan Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Sayın Hümeyra Şahin; "Göbeklitepe'nin keşfinden sonra dünya tarih yazımını değiştiren bir devrim gerçekleşti. Böylesine önemli bir tarihi keşfin coğrafyasında her şeyi yeniden gözden geçirmemiz, bunun kıymetini hatırlamamız gerektiğini düşünüyorum. Yurtdışına gittiğimizde birkaç yüzyıllık tarihe sahip ülkelerin ülke tanıtımları için sunduklarını gördükçe bir yanımla da üzülmüyor değilim. 12 bin yıllık insanlık tarihinin başlangıç noktası coğrafyanın hakkını ne kadar verebiliyoruz? Burada hepimize düşen görevler olduğu kanaatindeyim. Bugünkü çalıştay da bir anlamda bu endişenin ve heyecanın telafisi itibariyle şekillenmiş bir çalışmadır.

Olgunlaşma enstitüleri, köklü geçmişleri ve kültürümüzün korunması, mesleki eğitimin sürdürülmesi ve bütün birikimin gelecek nesillere taşınması noktasında çok önemli bir misyon icra etmektedir. Türkiye'nin 360 derece dünya siyasetine açılma döneminde bunun bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiği inancındayım. Artık siyaset, ekonomi ve kültürle 360 derece bir ufukla dünyaya bakıyoruz. Bizim de kültür alanına bakan insanlar olarak bu vizyonu zenginleştirmemiz ve bunun hakkını vermemiz gerekmektedir.

Olgunlaşma enstitüleri sektörün gelişmesi adına da önemli görevler icra etmektedir. Sektörle bu alışverişin karşılıklı olması gerekmektedir. Altın oranı olgunlaşma enstitülerimizde yakalamalı, her bölgenin kendine has zanaat ve sanat dalının en iyi örneklerini olgunlaşma enstitülerinde görmeliyiz."

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL ise "Devlet sisteminde meydana gelen değişimle beraber MEB'de de yeni bir heyecan oluştuğunu ve bunun yeni sorumluluklar yükledi. Yeni hususlar, yeni bilinçle inşa edilerek hedefe varma anlamında yeni çalışmalar yapılmaktadır" diyerek çalıştayın eğitim ve kültür hayatımıza olumlu katkılar sunacağını belirtti.

Çalıştayda, 22 olgunlaşma enstitüsünün protokol hediyeleri ve Türkiye'nin yöresel kıyafetlerinden oluşan bir sergi düzenlendi. Tasarım ve üretimi olgunlaşma enstitülerinde yapılan Türk kültürünü ve el sanatlarını tanıtan nadide örneklerden oluşan "Olgunlaşma Enstitüleri Oyuncak ve Hediyelik Ürünler Kataloğu"nun tanıtımı yapıldı. Çalıştayda ayrıca olgunlaşma enstitülerinin geleneksel kumaş araştırmalarının raporlandığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Türkiye Geleneksel Dokuma Kumaş Araştırmaları" adlı kitap katılımcılara takdim edildi.

Danışma kurulu uzmanlarının sunumlarının yapıldığı çalıştay, ikinci gün olgunlaşma enstitülerinin kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinin belirlendiği atölye çalışmalarıyla sona erdi.

Çalıştayın düzenlendiği İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nün müze, üretim atölyeleri ve restorasyon laboratuvarını gezen katılımcılar, programdan sonra, Beylerbeyi Sarayı'nı ziyaret ederek kendileri için düzenlenen Boğaz turuna katıldılar.

19-11-201819-11-201819-11-201819-11-201819-11-201819-11-201819-11-201819-11-2018

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 19.11.2018 - Güncelleme: 03.12.2019 11:22 - Görüntülenme: 168
  Beğen | 1  kişi beğendi