T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

OLGUNLAŞMA ENSTİTÜLERİ VİZYON ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA DANIŞMA KURULU ÇALIŞTAYI MARDİN’DE YAPILDI

Olgunlaşma Enstitüsü Vizyon Çalışmaları Danışma Kurulu Çalıştayı ülkemizdeki tüm Olgunlaşma Enstitüleri Müdürlerinin katılımıyla Mardin’nde yapıldı. Millî Eğitim Bakanımız  Sayın Ziya Selçuk’un değerli eşleri Rana Selçuk Hanımefendi, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Sayın Hümeyra Şahin Hanımefendi, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Sayın Ahmet Vefa Güler, Prof. Dr. Sayın Hülya Tezcan, Sayın Serap Ekizler Sönmez, Dokuma Sanatçımız Sayın Fırat Neziroğlu ile Mardin ili protokolünün katıldığı çalıştay üç gün devam etti.

Açılış programında konuşan Milli Eğitim Bakanımız  Sayın Ziya SELÇUK’un eşi Rana Selçuk  Hanımefendi, “Olgunlaşma Enstitüleri kültürümüzün korunması, meslekî eğitimin sürdürülmesi ve el sanatları birikiminin gelecek nesillere taşınması noktasında çok önemli bir misyon icra etmektedir. Olgunlaşma enstitüleri tasarım sektörüyle de ilişkilerini güçlendirerek kendini yenilemelidir. Kaliteli el sanatları ortaya koyarak, sanatta altın oranı yakalamalıdır. Ülkemizin her bölgesinin kendine has zanaat ve sanat dalının en iyi örneklerini üretmelidir.” dedi.

Çalıştayın açılışında konuşan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül “Genel Müdürlüğümüze bağlı taşra teşkilatı olarak faaliyet gösteren 22 olgunlaşma enstitümüz geçmişten günümüze kat ettikleri yolda, eğitimin yanı sıra araştırma faaliyetleri ile kültür birikimine fayda sağlarken, topladığı verilere dayalı eserlerin ulusal ve uluslararası platformlarda yaptığı sergi ve sunumlarla tanıtımını yapmaktadır.”sözleriyle olgunlaşma enstitülerinin önemini vurguladı.

Beşbin yıldır medeniyetin beşiği olmuş, inanç, diller ve kültürler mozaiği Mardin’de bir araya gelen müdürlerimiz, açılış konuşmaları ve sunumların ardından atölye ve sergi alanlarını gezdiler kentin tarihi ve kültürel güzelliklerini incelediler.05-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-2019

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 05.03.2019 - Güncelleme: 05.03.2019 11:15 - Görüntülenme: 67
  Beğen | 0  kişi beğendi