T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

KÜLTÜR SANAT VE ARAŞTIRMA GEZİLERİ

2019 / Olgunlaşma Kültür Kulübü Moda Gezisi

11-03-2019


2018 / Sabancı Vakfı 11. Filantropi Semineri/ Engelsiz Yaşam Teknolojileri Konulu Seminer Katılımı 

Tanıtım ve Pazarlama Bölümü öğretmenlerimiz ile Enstitü Müdür Yardımcımız Sena Avaroğlu,  bu yıl 11. Kez düzenlenen Filantropi Seminerine katıldılar.

Sabancı Vakfı tarafından düzenlenen seminerin açılış konuşmasını Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Güler Sabancı yaptı. Sabancı “Her geçen gün yeni gelişmeler gündeme geliyor ve hepimizin hayatını her an etkiliyor. Ancak önemli olan sadece teknolojik gelişmeler değil. Bu gelişmeleri hangi alanlarda nasıl hayatımıza kattığımız da giderek daha fazla önem kazanıyor. Bu noktada belirtmeliyim ki, teknoloji daha eşit, adil ve demokratik bir dünya hayaline destek olduğunda daha da anlam ve daha da değer kazanıyor. Her birimizin hayatını ve alışkanlıklarını değiştiren teknoloji, kapsayıcı bir bakış açısıyla hepimize yepyeni fırsatlar sunuyor. İşte bugün teknolojinin engelli bireyler için sunduğu fırsatları ve bağımsız yaşama olan etkilerini konuşacağız. " dedi.

Kendisi de görme engelli bir birey olarak görme engellilerin yaşamını kolaylaştıracak bir akıllı telefon uygulaması geliştirmiş olan ana konuşmacı Yazılım Mühendisi Saqib Shaikh duygularını “Bugün engelliler için geliştirilen teknolojilerin de giderek yaygınlaşacağına inanıyorum. Her gün yeni bir teknoloji öğreniyorum ve geleceğin getirecekleri için çok heyecanlıyım"  diyerek dile getirdi.

Moderatör Şirin Payzın yönetiminde, ülkemizden ve yurt dışından, sahip oldukları engellere rağmen alanlarında teknolojik ve sosyal yenilikler yaparak, engellilerin yaşam kalitelerini arttırmayı sağlayan inovasyon sahibi konukların yer aldığı panel boyunca işaret dili de kullanıldı. "Teknoloji ve Bağımsız Yaşam" başlıklı panelde görme engellilerin ihtiyaçları doğrultusunda akıllı bastonu geliştiren Kürşat Ceylan, işitme engelli çocuklar için iki dilli hikaye kitabı tasarlayan Melissa Malzkuhn, fiziksel engelliler için online harita geliştiren Jason Da Silva ve engelli politikalarıyla ilgilenen akademisyen Volkan Yılmaz konuşmacı olarak yer aldı. 

Korno performansı ve dans gösterisinin de gerçekleştirildiği seminerde ayrıca engellilerin toplum hayatına katılmasını kolaylaştıracak yapay zeka teknolojileri ziyaretçilere tanıtıldı.


 11-03-2019

2018/ İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi öğretim üyelerinden Dr. Ahmet Vefa Çobanoğlu’nun “Türklerde Mezar Anıtı Geleneği” konulu sunumuna katıldık.

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü olarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi öğretim üyelerinden Dr. Ahmet Vefa Çobanoğlu’nun “Türklerde Mezar Anıtı Geleneği” konulu sunumuna katıldık. Ayasofya Müzesi Müdürü Sayın Hayrullah Cengiz ile sanat tarihçi ve uzmanların yer aldığı etkinliğe, İstanbul Türbeler Müze Müdürü Sayın Ekrem Aytar’ın davetlisi olarak Müdür Yardımcımız İlkay Belibağlı ve Araştırma bölümü öğretmenlerimiz katıldılar. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Türbeler Müzesi ile İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün düzenlediği etkinlik Sultan II. Mahmud Han Türbesi Kütüphanesinde gerçekleştirildi.

 11-03-2019

 2018 / İstanbul Sanatları Çarşısı Sergi Açılışına katılım.

19 Ekim 2017 Perşembe günü Sultanahmet İstanbul Sanatları Çarşısı´nda gerçekleştirilen ve sanat danışmanımız Sayın Ayşe ÖZKAN´ın da çalışmalarının yer aldığı "İstanbul Sanatları Sergisi" açılışına enstitümüzden idareci ve öğretmenlerimizle katıldık.Turing´in ev sahipliğindeki karma sergi 25 Ekim´e kadar ziyaret edilebilir.

2017 / Olgunlaşma Kültür Kulübü Yedigöller Gezisi

Enstitümüz Kültür Kulübünün bu hafta sonu düzenlediği Bolu Yedigöller Milli Parkı gezisi çok renkli geçti. Sonbaharın bütün renklerini olanca güzelliğiyle sergilediği, eşsiz doğal güzellikler herkesi büyüledi. Organizasyonda emeği geçen öğretmenlerimize çok teşekkür ediyoruz.

 11-03-2019
 
 
 
 
 
 
 
Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 11.03.2019 - Güncelleme: 11.03.2019 15:21 - Görüntülenme: 176
  Beğen | 0  kişi beğendi