T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

Koleksiyonlarımız

Mrt

Maraş işi olarak bilinen sim sırma işlemeciliği Anadolu'nun en eski el nakışlarından biridir. Osmanlıdan bu yana çeyizlerdeki en nadide parçalar arasında her zaman sim sırma işleme ürünleri yer almıştır. Yaygın olarak Osmanlı motiflerinden esinlenerek hazırlanan koleksiyon sim sırma işleme tarzları ve biçimleri ile saray kıyafetlerinin görkemli havasını yansıtmaktadır. Maraş İşi Giysi Koleksiyonumuz toplam 9 parça giysiden oluşmaktadır.

Mrt

Türklerin binlerce yıllık canlı tarihini, bütün renkleriyle Türk kültürünü yansıtan Azınlık Giysi Koleksiyonumuz 4 parça giysiden oluşmaktadır.

Mrt

Mrt

Mrt

Mrt

Nis

Nis

Nis

Nis

Ock

1915 Çanakkale Savaşı´nda çok genç yaşta kaybettiğimiz Mehmetçiklerimizin hatırasını yaşatmak için ömrü çok kısa olan gelincik çiçeklerinden ilham alınarak oluşturulan 'Barış Gelincikleri'  koleksiyonu ile Çanakkale Şehitlerimizi anmak, Çanakkale ruhunun dünyaya yayılmasını ve daha iyi anlaşılmasını sağlamak, savaşların ve düşmanlığın hızla yükseldiği dünyamızda savaşın dostluğa dönüşebileceğini tekrar hatırlatmak amaçlanmıştır.

Koleksiyon giysilerinde yünlü ve fantezi kumaşlar, geleneksel el sanatlarımızdan olan tepme keçe ve tezgâhta dokuma ile kombine edilerek çalışılmıştır.

Çanakkale Savaşı'ndaki Türk, Anzak, Fransız ve İngiliz Askeri üniformalarından esinlenilerek tasarlanan  "Çanakkale Barış Gelincikleri Giysi Koleksiyonu "muz toplam 32 parçadan oluşmaktadır.

Ekm