T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

ENSTİTÜMÜZÜN YENİ PROJESİ

Zeynep Kamil Türbe Farbelalarının Restorasyon ve Konservasyonu Projesine başladık.

ZEYNEP KAMİL TÜRBE FARBELALARININ RESTORASYON VE KONSERVASYONU PROJESİ 

Enstitümüzde bu yıl kurulan "restorasyon ve konservasyon laboratuvarı" kültür varlıklarımızın gelecek kuşaklara aktarılması misyonuyla yeni bir projeye başlamıştır.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı İstanbul Üsküdar Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde bulunan ve İstanbul Türbe ve Müze Müdürlüğü envanterine kayıtlı Zeynep Kamil Türbesi'ndeki özel öneme haiz orijinal farbelaların ve astarların restorasyon ve konservasyonu enstitümüzün laboratuvarında icra edilmektedir.

İstanbul Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı ve Marmara Üniversitesi'nin de paydaşlarımız arasında yer aldığı restorasyon ve konservasyon projesi ile atölyemizdeki altı kişilik restorasyon ekibi tarafından söz konusu tarihi mirasımızın hak ettiği hassasiyet ve özenle yarınlara bırakılması hedeflenmektedir.  

ZEYNEP HANIM VE YUSUF KAMİL PAŞA KİMDİR?

1808'de doğan Yusuf Kamil, genç yaşta anne babasını kaybedince amcası tarafından himaye edilir. Yusuf Kamil Bey bir gece rüyasında, Mısır Valisi olan Mehmet Ali Paşa'nın oturduğu yerde tütün kutusunu unuttuğunu kendisinin de kutuyu bulup paşaya verdiğini görür. Rüya bir alamet mi bilinmez fakat 21 yaşında Divan-ı Hümayun Kalemi'ne katip olan Yusuf Kamil Bey 4-5 yıl İstanbul'da çalıştıktan sonra Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın sarayına atanır.

06-11-2018

 

 

Mehmet Ali Paşa hayırsever kızını kendisi gibi yardımsever biri olan Kamil Bey ile evlenmesini ister. Yusuf Kamil ile tanışan Mehmet Ali Paşa'nın kızı Zeynep Hanım arasında başlayan aşk çifti evliliğe götürür. Mehmet Ali Paşa'nın vefatından sonra Mısır´a Vali olan Abbas Hilmi Paşa bu evliliğe sıcak bakmaz ve Fransa taraftarı olduğu iddiasıyla Yusuf Kamil Bey'i sürgüne; Zeynep Hanım'ı ise boşanmaya zorlar.

Hadise Padişah Abdülmecid'e aksettirilince, Yusuf Kamil Bey İstanbul'a çağrılır ve Zeynep Hanım'la tekrar kıyılan nikahın ardından çift, bugün İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi´nin yer aldığı bölgede bulunan konaklarına yerleşir.

 

Çocukları olmayan Zeynep Hanım ile Yusuf Kamil Paşa hayatlarını hayır işlerini yapmaya adarlar. 1862 yılında Üsküdar Nuh Kuyusu semtinden bostan tarlası satın alarak bugün Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak bilinen yüz yataklı bir hastane yaptıran kıymetli hayırsever çift vefatlarının ardından hastane bahçesindeki türbeye defnedilir.

ZEYNEP KAMİL TÜRBESİ

 

06-11-2018

 

 

 

 

 

 

 

 

Türbe, eski Zeynep-Kâmil Hastanesi önünde ve Salı Sokağı´na açılan bahçe kapısının sağ tarafında bulunmaktadır. Sekiz yüzlü olan yapı kurşun kaplı tek sağır kubbesi bu yüzlere uydurulduğundan parçalı bir yapıdadır. Tepesine pirinç bir alem yerleştirilen kubbe, mermer kaplı bir kasnak üzerine oturtulmuştur. Bu kasnağın altında mermer bir silme, türbeyi çepeçevre dolaşmaktadır. Türbenin köşe bağlantıları, pencere, kapı söveleri ve başlıkları ile pencere altları tamamen mermerdir. Türbe, üç pencereden ve tek kapıdan ışık almaktadır.

 

Zeynep Kamil Hastanesi

06-11-2018

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 06.11.2018 - Güncelleme: 03.12.2019 11:26 - Görüntülenme: 228
  Beğen | 0  kişi beğendi