T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

ENSTİTÜMÜZDE BİR İLK: İKONA YAPIM TEKNİKLERİ RESTORASYON ve KONSERVASYON EĞİTİMİ

Türkiye'de Bir İlk Olan Uluslararası "İkona Yapım Teknikleri Restorasyon ve Konservasyon Yöntemleri" Semineri İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde Başlıyor.

 

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, Marmara Üniversitesi ve Lübnan firması olan TBC (Technical Business Consulting) işbirliği ile düzenlenen uluslararası "İkona Yapım Teknikleri Restorasyon ve Konservasyon Yöntemleri" semineri 01-06 Temmuz 2019 tarihlerinde Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü'nde yapılacak. Rusya'dan gelen, konusunda dünyaca ünlü uzman eğitimcilerden ressam ve konservatör Aleksey GALOVKİN ile eğitimci, ressam ve konservatör Anna GALOVKİNA tarafından verilecek olan uluslararası eğitimin koordinatörlüğünü Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Danışmanı Konservatör Dr. Ragsana HASANOVA yapıyor.

Sınırlı sayıda katılımcının yer alacağı eğitim altı gün boyunca devam edecek olup açılış programı halka açık olarak gerçekleşecek. Katılım için üniversitelerin restorasyon ve konservasyon bölümlerinden mezun olmak ya da alanında en az iki yıllık deneyim şartı aranan uygulamalı eğitim sonunda katılımcılara Marmara Üniversitesi tarafından sertifika verilecek.

Üzerinde dini ritüel ve hikayelerin tasvir edildiği resimlerin yer aldığı ikonaların restorasyon ve konservasyonları için uygun ortam, teknik donanım ve doğru uygulamalar ile bozmadan korunması yöntemlerini içeren eğitimde uygulamalı atölye çalışmaları ile katılımcılara bilimsel bir çalışma ortamı oluşturularak restorasyon yöntemlerine en iyi şekilde odaklanmaları sağlanacak.

İkon veya ikona; kutsal sayılan kişi ve olayların çeşitli objelere yapılmış temsili resimleridir. Türkçeye Fransızca icône sözcüğünden geçmiş olan kelimenin kökeni Yunanca eikon "resim, portre" sözcüğüdür.

Günümüzde ikona deyince, genellikle, tahta bir pano üzerine yapılan dini resimler akla gelir oysaki bir kilisenin, şapelin, mezar odasının içindeki veya bir bez parçasının üzerindeki dini içerikli betimlemelere de ikona denir. Hristiyan sanatında özel bir önemi olan, Türkiye'deki Arkeoloji Müzeleri'nde sergilenen, depolarda korunan ve kiliselerde özellikle ikonostasislerde bulunan ikonalar, bazı evlerde ibadet amaçlı kullanılmasının yanı sıra koruyucu oldukları inancıyla kişiler üzerlerinde de taşınmaktadırlar.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki ilk "Restorasyon Konservasyon Laboratuvarı"nın yer aldığı İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, sanat eserlerini ve kültür varlıklarını koruyarak en sağlıklı şekilde gelecek nesillere aktarabilmeyi amaçlıyor. Enstitü bu amaçla yapılan proje ve eğitimlerin yanı sıra koleksiyonerlere, kumu ve özel sektör kurumlarına, bünyelerindeki taşınabilir kültür varlıklarına ait tekstil ve kâğıt eserlerin restorasyon ve konservasyonu konusunda hizmet vermeye devam ediyor.

Anna GALOVKİNA Kimdir?

Akademisyen, ressam, konservatör Anna GOLOVKİNA 2009 yılında Rusya Ressamlık Akademisi'nin Restorasyon Bölümünü başarıyla tamamlayarak; 2010-2012 yılında "Troiça", 20012-2013 yılarında ise"Trifonov" Kilise Sanatları Mektebinde "İkona Eser Restorasyonu ve Konservasyonu" uzmanlık eğitimi almıştır. 2009 yılından itibaren Moskova'nın birçok farklı eğitim kurumunda ikona eser yapım tekniği ve restorasyonu eğitimi vermekte olan, 2016 yılından itibaren ise "Trifonov" İkona Meslek Yüksek Okulu'nda "İkona Yapım Teknikleri ve Restorasyon" alanında akademisyen olarak görev yapmakta olan Anna GALOVKİNA birçok ulusal ve uluslararası sergide aktif faaliyet göstermiştir.

28-06-201928-06-2019

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 28.06.2019 - Güncelleme: 02.12.2019 13:51 - Görüntülenme: 397
  Beğen | 0  kişi beğendi