T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

ÇANAKKALE 100. YIL BARIŞ GELİNCİKLERİ PROJESİ

Projemizi 1915 Çanakkale Savaşı'nda Mehmetçiklerimizi çok genç yaşta kaybetmemizden dolayı ömrü çok kısa olan gelincik çiçekleriyle özdeştirdik. Aynı zamanda savaş esnasında ve daha sonra kurulan dostane ilişkiler temamızı barış gelincikleri olarak şekillendirdik. Bu projemizi Çanakkale şehitlerimizi anmak, ülkemizin ve enstitümüzün yurtiçi-yurt dışında tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla hazırlanmıştır. Çanakkale Savaşı'nda bulunan Türk Askerleri, Anzak Askerleri, Fransız Askerleri ve İngiliz Askerlerinin orijinal savaş malzemeleri seramik atölyelerinde aslına uygun olarak üretilmiş ve sergilenmeye hazırlanmıştır

1915 Çanakkale Savaşı´nda çok genç yaşta kaybettiğimiz Mehmetçiklerimizin hatırasını yaşatmak için ömrü çok kısa olan gelincik çiçeklerinden ilham alınarak projenin adı 'Barış Gelincikleri' oldu. Çanakkale Savaşı'nda bulunan Türk, Anzak, Fransız ve İngiliz Askeri üniformalarından esinlenerek tasarlanan giysilerden oluşan defile ve sergi projesidir.

 

Defile giysilerinde yünlü kumaşlar ve fantezi kumaşlar, geleneksel el sanatlarımızdan olan tepme keçe ve tezgâhta dokuma ile kombinler yapılarak çalışılmıştır.

Sergimiz ise seramik, keçe ve resim çalışmalarından oluşmaktadır. Projemiz, Çanakkale savaşına konu olan şiirler, şarkılar ve başta Atatürk'ün Çanakkale'de savaşan askerlerin annelerine yazdığı mektup olmak üzere asker mektuplarının dayanılmaz hüznünden yola çıkılarak hazırlanmıştır.

Bu proje enstitümüz araştırma, tasarım ve seramik atölyelerinde tamamlanmıştır.

 

 05-03-201905-03-201905-03-2019

05-03-2019

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 05.03.2019 - Güncelleme: 30.05.2019 09:40 - Görüntülenme: 128
  Beğen | 0  kişi beğendi