T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜSKÜDAR - İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

24 TV KANALI PUŞİDE PROJESİ HABERİ

Elde Maraş işi tekniğiyle yenilenen ecdad yadigarı puşidelerimizin 24 TV Kanalı akşam haberlerinde yayınlanan çekim görüntülerini paylaşıyoruz.

Çekim ekibinin röportaj yaptığı Enstitü Müdürü Yusuf Gürlek "İnsana verilen değerin, beşere duyulan saygının önemli bir göstergesi olan ´Puşide´ nedir?" diye soran 24 TV muhabirine: Puşide kelime anlamıyla örtü demek. Kahve örtüsü, sanduka örtüsü gibi. Olgunlaşma Enstitülerinin en önemli görevlerinden biri geleneksel sanatları gelecek nesillere aktaracak eğitimler ve projeler yapmaktır. Yeni nesillere aktarmamız gereken kültürel değerlerimizden biri de Puşide. İstanbul´daki Osmanlı hanedanına ait türbelerdeki örtülerin tahrip olduğunu bazılarının olmadığını gördük. Bazıları Kabe´den, bazıları Ravza-i Mutahhara´dan hanedan mensuplarına duyulan saygı gereği sandukaların üzerine örtülen puşidelerin  ortalama  100 ya da 150 yılda bir yenilenmesi Osmanlıda bir gelenekti. İşte bizler de bu geleneği tekrar yaşatmak için çıktığımız bu yolda Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kütahya, Samsun ve Trabzon Olgunlaşma Enstitüleri ile beraber yürüttüğümüz proje ile Puşide geleneğini yeniden yaşatmaya çalışıyoruz." dedi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülen projemizi destekleyen Emine Erdoğan hanımefendi başta olmak üzere, proje koordinatörü Ayşe Özkan´a, hattat Ömer Faruk Özoğul ve ekibine, puşidelerin yenilenmesinde emek veren diğer olgunlaşma enstitüleri ile projede görevli bütün çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 06.04.2018 - Güncelleme: 06.04.2018 14:17 - Görüntülenme: 59
  Beğen | 0  kişi beğendi